Grandstream HT801 1 Port FXS analog telephone VOIP adapter ATA ( new model of HT701 ) is discontinued.
The below option is the replacement/alternative model:
$49.00
$113.89
The HT801 delivers powerful VoIP technology and routing capabilities to home and office environments, and allows users to successfully connect their analog devices to a manageable and powerful VoIP network. Built upon Grandstream’s market-leading SIP ATA/gateway technology, with millions of units successfully deployed worldwide, this powerful ATA features exceptional voice quality in various applications and environments. The HT801 comes with 1 easy-to-use FXS ports, state-of-the-art encryption with a unique security certificate per unit, automated provisioning for volume deployment and device management and outstanding network performance.
Features
- Supports 1 SIP profile through a single FXS port and a single 10/100Mbps port
- TLS and SRTP security encryption technology to protect calls and accounts
- Automated provisioning options include TR-069 and XML config files
- Supports 3-way voice conferencing
- Failover SIP server automatically switches to secondary server if main server loses connection
- Supports T.38 Fax for creating Fax-over-IP
- Supports a wide range of caller ID formats
- Use with Grandstream’s UCM series of IP PBXs for Zero Configuration provisioning
- Supports advanced telephony features, including call transfer, call forward, call-waiting, do not disturb, message waiting indication, multilanguage prompts, flexible dial plan and more

(HT801)
| Supports 1 SIP profile through a single FXS port and a single 10/100Mbps port | ||
| • | TLS and SRTP security encryption technology to protect calls and accounts | |
| • | Automated provisioning options include TR-069 and XML config files | |
| • | Supports 3-way voice conferencing | |
| • | Failover SIP server automatically switches to secondary server if main server loses connection | |
| • | Supports T.38 Fax for creating Fax-over-IP | |
| • | Supports a wide range of caller ID formats | |
| • | Use with Grandstream’s UCM series of IP PBXs for Zero Configuration provisioning | |
| • | Supports advanced telephony features, including call transfer, call forward, call-waiting, do not disturb, message waiting indication, multilanguage prompts, flexible dial plan and more | |
| Interfaces | |
| • | Telephone Interfaces: One (1) FXS port |
| • | Network Interfaces: One (1) 10/100Mbps auto-sensing ethernet ports (RJ45) |
| • | LED Indicators: POWER, INTERNET, PHONE1 |
| • | Factory Reset Button: Yes |
| Voice, Fax, Modem | |
| • | Telephony Features: Caller ID display or block, call waiting, flash, blind or attended transfer, forward, hold, do not disturb, 3-way conference |
| • | Voice Codecs: G.711 with Annex I (PLC) and Annex II (VAD/CNG), G.723.1, G.729A/B, G.726, iLBC, dynamic jitter buffer, advanced line echo cancellation |
| • | Fax Over IP: T.38 compliant Group 3 Fax Relay up to 14.4kpbs and auto-switch to G.711 for Fax Pass-through |
| • | Short/Long Haul Ring Load: 2 REN: Up to 1km on 24 AWG |
| • | Caller ID: Bellcore Type 1 & 2, ETSI, BT, NTT, and DTMF-based CID |
| • | Disconnect Methods: Busy Tone, Polarity Reversal/Wink, Loop Current |
| Signaling | |
| • | Network Protocols: TCP/IP/UDP, RTP/RTCP, HTTP/HTTPS, ARP/RARP, ICMP, DNS, DHCP, NTP, TFTP, TELNET, STUN, SIP (RFC3261), SIP over TCP/TLS, SRTP, TR-069 |
| • | QoS: Layer 3 (ToS, DiffServ, MPLS) |
| • | DTMF Method: In-audio, RFC2833 and/or SIP INFO |
| • | Provisioning and Control: HTTP, HTTPS, TELNET, TFTP, TR-069, secure and automated provisioning using AES encryption, syslog |
| Security | |
| • | Media SRTP |
| • | Control: TLS/SIPS/HTTPS |
| • | Management: Syslog support, telnet, remote management using web broswer |
| Physical | |
| • | Universal Power Supply: Input: 100-240VAC, 50-60Hz Output: 5.0VDC/1.0A |
| • | Environmental: Operational: 32º – 104ºF or 0º – 40ºC Storage: 14º – 140ºF or -10º – 60ºC Humidity: 10 – 90% Non-condensing |
| • | Dimension and Weight: 100mm x 100mm x 29.5mm, 114g (without package) |
| SKU | HT801 |
| Barcode # | 6947273702269 |
| Brand | GRANDSTREAM |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Great product but not for the novice.
By: Andy Keir on 2 August 2018The HT801 is a solid product which works reliably. The unit is versatile and highly configurable ... perhaps a bit too much so as the setup can be quite complex and would probably baffle the novice. Our unit came with zero instructions which didn't help! I imagine many inexperience users would need to speak with their ISP to get this unit up and running. Fortunately Google and my background as a network administrator came to the rescue and I had our unit configured and working in about 20 minutes. Many routers these days do not come with built-in VOIP and this product is the answer if you want to continue using your existing analogue phone handsets.
(5)






