Don't pay: $115.00
$59.00
SAVE $56.00 (49%)
Stock Availability
🟢Live
ONLINE: ✓ In Stock
Vermont VIC: ✓ In Stock
(Click & Collect Available)
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
GR-HT802V2
Easy-to-Use 2-Port ATA
The HT802 v2 is a compact 2-port analog telephone adapter (ATA) that allows users to create a high-quality and manageable IP telephony solution for residential and office environments.
- Supports 2 SIP profiles through 2 FXS ports and a single 10/100Mbps port
- TLS and SRTP security encryption technology to protect calls and accounts
- Automated provisioning options include TR-069 and XML config files
- LED indicators - POWER, NET, PHONE1, PHONE2
- Supports 3-way voice conferencing
- Failover SIP server automatically switches to secondary server if main server loses connection
- Supports T.38 Fax for creating Fax-over-IP
- Supports a wide range of caller ID formats
- Use with Grandstream’s UCM series of IP PBXs for Zero Configuration provisioning
| SPECS |
|---|
| LINES2 lines |
| AUDIO CONFERENCING3-Way Voice Conferencing |
| TELEPHONE INTERFACESTwo (2) RJ11 FXS ports |
| NETWORK INTERFACESOne (1) 10/100Mbps auto-sensing ethernet ports (RJ45) |
| LED INDICATORSPOWER, NET, PHONE1, PHONE2 |
| TELEPHONY FEATURESCaller ID display or block, call waiting, flash, blind or attended transfer, forward, hold, do not disturb, 3-way conference |
| FAX OVER IPT.38 compliant Group 3 Fax Relay up to 14.4kpbs and auto-switch to G.711 for Fax Pass-through |
(HT802V2)
| Interfaces | |
| • | Telephone Interfaces: Two (2) FXS ports |
| • | Network Interfaces: One (1) 10/100Mbps auto-sensing ethernet ports (RJ45) |
| • | LED Indicators: POWER, INTERNET, PHONE1, PHONE2 |
| • | Factory Reset Button: Yes |
| Voice, Fax, Modem | |
| • | Telephony Features: Caller ID display or block, call waiting, flash, blind or attended transfer, forward, hold, do not disturb, 3-way conference |
| • | Voice Codecs: G.711 with Annex I (PLC) and Annex II (VAD/CNG), G.723.1, G.729A/B, G.726, iLBC, dynamic jitter buffer, advanced line echo cancellation |
| • | Fax Over IP: T.38 compliant Group 3 Fax Relay up to 14.4kpbs and auto-switch to G.711 for Fax Pass-through |
| • | Short/Long Haul Ring Load: 2 REN: Up to 1km on 24 AWG |
| • | Caller ID: Bellcore Type 1 & 2, ETSI, BT, NTT, and DTMF-based CID |
| • | Disconnect Methods: Busy Tone, Polarity Reversal/Wink, Loop Current |
| Signaling | |
| • | Network Protocols: TCP/IP/UDP, RTP/RTCP, HTTP/HTTPS, ARP/RARP, ICMP, DNS, DHCP, NTP, TFTP, TELNET, STUN, SIP (RFC3261), SIP over TCP/TLS, SRTP, TR-069 |
| • | QoS: Layer 3 (ToS, DiffServ, MPLS) |
| • | DTMF Method: In-audio, RFC2833 and/or SIP INFO |
| • | Provisioning and Control: HTTP, HTTPS, TELNET, TFTP, TR-069, secure and automated provisioning using AES encryption, syslog |
| Security | |
| • | Media SRTP |
| • | Control: TLS/SIPS/HTTPS |
| • | Management: Syslog support, telnet, remote management using web broswer |
| Physical | |
| • | Universal Power Supply: Input: 100-240VAC, 50-60Hz Output: 5.0VDC/1.0A |
| • | Environmental: Operational: 32º – 104ºF or 0º – 40ºC Storage: 14º – 140ºF or -10º – 60ºC Humidity: 10 – 90% Non-condensing |
| • | Dimension and Weight: 100mm x 100mm x 29.5mm, 114g (without package) |
| SKU | HT802V2 |
| Barcode # | 6947273705390 |
| Brand | GRANDSTREAM |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.002992000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 1 Year Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





