- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Corsair 7000D Airflow Tempered Glass Full-Tower ATX Case
- White
- Form Factor: Full-Tower
- Motherboard Support: ATX
- Drive Bays: 6x 3.5" & 3x 2.5"
- Expansion Slots: 8 + 3 (H + V)
- Fan Support: Up to 12x 120mm / 7x 140mm
- Radiator Support: Up to 360mm Top, 480mm Front, 480mm Side
- Max GPU Length: 450mm
- Max PSU Length: 225mm
- Max CPU Cooler Height: 190mm
- I/O: 4x USB 3.0, USB 3.1 Type-C, Audio In/Out
- Tempered Glass Side Panel
(CC-9011219-WW)
Specifications
| Product Type | PC Case |
| Warranty | 2 Years |
| Weight | 18.7 kg |
| Case Drive Bays | (x6) 3.5in (x4) 2.5in |
| Case Front IO | (4x) USB 3.0, (1x) USB 3.1 Type C, (1x) Audio in/out |
| Case Windowed | Tempered Glass |
| Colour | White |
| Compatible Corsair Liquid Coolers | H55, H60, H75, H80i, H90, H100i, H105, H110i, H115i, H150i, H170i |
| Dimensions | 600 x 550 x 248 mm |
| Expansion Slots | 8 horizontal + 3 vertical |
| Form Factor | Full Tower |
| Maximum GPU Dimensions | 450 x 225 x 190 mm |
| Radiator Compatibility | 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm, 420mm, 480mm |
| SKU | CC-9011219-WW |
| Barcode # | 840006636441 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 9.9900kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





