- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely


Corsair - Obsidian Series - 1000D - Super-Tower PC Case - Tempered Glass Side Doors - Dual-System Layout for Both an E-ATX & Mini-ITX System - Up to 20 fans - Two Front USB 3.1 Gen-2 Type-C Ports - Intergrated RGB Lighting - Room for Five 3.5" HDDs a Eight 2.5" SSDs - Rotatable GPU Bracket - 2 Years Warranty
(CC-9011148-WW)
Specifications
| Product Type | Case |
| Warranty | 2 Years |
| Weight | 29.5 kg |
| Cooling | Max CPU Cooler Height 180mm |
| Dimensions | 693 x 307 x 697 mm |
| Drive Bays | 5 x 3.5'' | 6 x 2.5'' |
| Form Factor | Super Tower |
| Power Supply | ATX (not included) |
| SKU | CC-9011148-WW |
| Barcode # | 843591076814 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 8.0000kg |
| Shipping Width | 0.307m |
| Shipping Height | 0.697m |
| Shipping Length | 0.693m |
| Shipping Cubic | 0.148287000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 2 Years Limited Warranty
Enormous Case
By: Joshua Alan Bayada on 11 June 2019Case is really big so keep that in mind haha. Plenty of options and ways to build in here. Countless radiator options if you go watercooling. You'll fit anything in here with ease. Over all brilliant case, looks good, doesn't feel cheap at all. Really happy with the qaulity of it and great service by device deal.
(5)





