- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Corsair Carbide 100R Silent Edition Mid-Tower - x2 5.25 Drive bay, x4 3.5/2.5" Drive Bay - 7x Expansion Slots - Fan slots: 2x 120/140mm (front), 1x 120mm (rear) - Included FansL 2x 120mm - 2x USB3.0 & 1x HD Audio - Mini-ITX/MicroATX/ATX Supported - Steel - Tool-free - (CC-9011077-WW)
(CC-9011077-WW)
| Brand | Corsair |
| Cooling Setup | Fan Slots: 2x Front (120/140mm) 1x Rear (120mm) 2x 120mm (included) |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Mainboard Support | Mini-ITX, MicroATX, ATX |
| Front panel I/O Ports | x2 USB 3.0 x1 Headphone Port x1 Microphone Port |
| Drive Bays | x2 5.25in x4 Combo 3.5in/2.5in |
| Case Weight | Case Weight |
| Dimension | 471mm x 200mm x 430mm |
| Colour | Black |
| Model | CC-9011077-WW |
| Form Factor | Mini-ITX |
| SKU | CC-9011077-WW |
| Barcode # | 843591056670 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 10.2000kg |
| Shipping Width | 0.245m |
| Shipping Height | 0.538m |
| Shipping Length | 0.481m |
| Shipping Cubic | 0.063401000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





