- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
SIMPLY GREAT LIQUID COOLING PERFORMANCE The CORSAIR Hydro Series H100x is an extreme performance liquid CPU cooler that packs dual 120mm fans and a 240mm radiator into a simple, no-fuss package. ooling Warranty Five years Cold Plate Material Copper Radiator Material Aluminum PWM Yes CORSAIR iCUE Compatibility No Radiator Dimensions 275mm x 120mm x 27mm Fan Dimensions 120mm x 25mm Fan Speed 1700 RPM Number of Fans 2 Cooling Socket Support Intel 1200, 115x, Intel 2011/2066, AMD AM3/AM2, AMD AM4 Lighting WHITE Radiator Size 240mm Fan Model SP Series Fan Airflow 57.2 CFM Noise Level 37 dBA Fan Static Pressure 2.08 mm-H2O
(CW-9060040-WW)
Specifications
| Product Type | CPU Cooler |
| Warranty | 5 years |
| Weight | |
| Cooling Type | Liquid |
| CPU Support | |
| Fan Size | 120 mm |
| Fan Speed | 600 RPM to 1,700 RPM |
| Fin Connector | |
| Heat sink | |
| Noise Level | 28.3dBA |
| SKU | CW-9060040-WW |
| Barcode # | 843591076012 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 1.6500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty: 5 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





