- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Corsair iCUE H170i ELITE 420mm RGB AIO Liquid CPU Cooler with LCD
- Black
- Fans: 3x 140x25mm
- Fan Speed: 450~2000 RPM 10%
- Airflow: 15~8209 CFM
- Air Pressure: 0.3~206mm H2O
- Fan Noise: 10~31.8 dBA
- Radiator Size: N/A
- CPU Socket: Intel 1700, 1200, 2066, 2011, 1366, 1156, 1155, 1151, 1150 & AMD AM5, AM4, AM3, AM2, sTRX4, sTR4
- RGB Lighting
(CW-9060063-WW)
Specifications
| Product Type | Liquid CPU cooler |
| Warranty | 5 year |
| Weight | 1.45kg |
| Coldplate Dimensions | 56x56mm |
| Cooling Socket Support | Intel 1700, 1200, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2066 AMD AM4, AM3, AM2, sTRX4, sTR4 |
| Display Colours | 16.7M (8-bit RGB) |
| Fan Airflow | 15 – 82.9 CFM |
| Fan Dimensions | 140mm x 25mm |
| Fan Model | ML ELITE Series |
| Fan Static Pressure | 0.30 – 2.06 mm-H2O |
| Native Resolution | 480x480 |
| Noise Level | 10 – 31.8 dBA |
| Number of Fans | 3 |
| Peak Brightness | 600 Nit |
| Refresh Rate | 30Hz |
| Screen Size | 2.1" |
| Tubing Length | 450mm |
| Tubing Material | Black Sleeved Low-Permeation Rubber |
| SKU | CW-9060063-WW |
| Barcode # | 840006648154 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 3.4500kg |
Manufacturer Warranty: 5 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





