- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

D-Link DCS-2800LH Omna Wire-Free Wi-Fi Battery Camera
1/4" 2MP Progressive CMOS Sensor
135º Full HD 1080p @ 24fps
Lens Focal Length: 1.9mm
Nightvision up to 7.5m
IP65 weatherproof
Works with Google Assistant, Alexa and IFTTT Compatible
802.11n/g/b wireless + Bluetooth v4
Motion Detection
2-way Audio
Cloud recording
Indoor/Outdoor
Requires Omna Wire-Free Camera Kit (Sold Seperately)
DCS-2800LH
12 Months Limited Warranty
(DCS-2800LH)
AUDIO FEATURES
| Microphone Type | Built-in |
NETWORK FEATURES
| Wireless Interface | 802.11n/g/b |
VIDEO FEATURES
| Video Compression Format | H.264 ,JPEG |
| Video Features | * High-quality 1080p Full HD resolution provides detailed snapshots and crisp video |
CAMERA FEATURES
| Image Sensor Type | 1/4-inch Progressive CMOS |
| Effective Pixels | 2 MP |
| Scanning Mode | Progressive Scan |
LENS FEATURES
| Focal Length | 1.9 mm |
| Aperture Ratio | F2.2 |
| Digital Zoom | 4 x |
| Field of View (Horizontal) | 115 degree |
| Field of View (Vertical) | 64 degree |
| Field of View (Diagonal) | 135 degree |
OTHER FEATURES
| Power | 23.5 Watt |
| Operating Temperature | -20 to 45 degrees |
| Other Features | * Weatherproof * Long-lasting lithium batteries * 135-degree viewing angle * PIR Motion detection |
DIMENSIONS
| Depth (mm) | 85.0 |
| Height (mm) | 85.0 |
| Width (mm) | 66.0 |
| Weight (Grams) | 240.0 |
PRODUCT
| Brand Name | Dlink |
| Manufacturer Web Site | http://www.dlink.com |
| Product Type | Wireless Netwrok Camera |
| Product Model | DCS-2800LH |
| SKU | DCS-2800LH |
| Barcode # | 790069439650 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.6700kg |
| Shipping Width | 0.066m |
| Shipping Height | 0.085m |
| Shipping Length | 0.085m |
| Shipping Cubic | 0.000477000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





