- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Lenovo D24-40 23.8"FHD Monitor - 63DCKAR6AU
-
23.8" FHD (1920x1080) VA display, Anti-glare 16:9
-
Up to 4 ms response time
-
75 Hz refresh rate
-
250nits, 3000:1, 72% NTSC, 8-bit
-
-5° to +22° tilt stand
-
TÜV Rheinland® Eye Comfort
(63DCKAR6AU)
| Model | 63DCKAR6AU |
|---|---|
| Product | Lenovo D24-40 |
| Machine Type | 63DC |
| Region | APS |
| Display Size | 23.8" |
| View Area | 527.0x296.4 mm |
| Panel | VA |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920x1080 |
| Pixel Pitch | 0.2745x0.2745 mm |
| Dot / Pixel Per Inch | 92 dpi |
| View Angle (H / V) | 178 / 178 |
| Response Time | 7 ms (Level 1) / 6 ms (Level 2) / 5 ms (Level 3) / 4 ms (Level 4) / 19 ms (Off mode) |
| Color Support | 16.7 Million |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Brightness | 250 nits |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Curvature | None |
| Anti-glare | Yes |
| Video Connector | 1x HDMI 1.4, 1x VGA |
| USB Port | None |
| Network Connectivity | None |
| Camera | None |
| Microphone | None |
| Speakers | None |
| Power Consumption (Typical / Maximum) | 16W / 23W |
| Power Adapter | Integrated |
| Stand | Tilt Stand |
| Color | Raven Black |
| Side Bezel Width | 1.8 mm |
| Dimensions with Stand (HxWxD) | 412.7x539.4x209.5 mm / 16.25x21.24x8.25 inches |
| Weight (Including Stand) | 3.3 kg / 7.3 lbs. |
| Cables Included | HDMI cable |
| Environmental Certification | RoHS |
| Ergonomic Certification | TÜV Rheinland Eye Comfort |
| Base Warranty | 3-year |
| Operating System Support | Support Windows 10, Windows 11 |
| Sync Technology | AMD FreeSync |
| ThinkCentre M Series Support | Tiny, Nano Support |
| Processor | None |
| Touch Screen | None |
| Controller | None |
| Display Ram / Storage / Card Slot | None / None / None |
| EAN / UPC / JAN | 0196802375887 / 196802375887 / None |
| Announce Date | 2022-11-11 |
| SKU | 63DCKAR6AU |
| Barcode # | 196802375887 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 3.3000kg |
Manufacturer Warranty
Great!
By: George on 19 September 2024Works perfect.
(5)





