- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Crucial
Micron® 5400 PRO 960GB SATA 2.5-inch (7mm) Non-SED Enterprise SSD | MTFDDAK960TGA-1BC1ZABYYR | crucial.com
SKU: MTFDDAK960TGA-1BC1ZABYYR
Buy Micron® 5400 PRO 960GB SATA 2.5-inch (7mm) Non-SED Enterprise SSD MTFDDAK960TGA-1BC1ZABYYR.
Product Images
Downloads & Resources
×
(MTFDDAK960TGA-1BC1ZABYYR)
Specifications - MTFDDAK960TGA-1BC1ZABYYR
| Interface | SATA (6Gb/s) |
| Sequential Read | 540 MB/s |
| Sequential Write | 520 MB/s |
| SSD Endurance (TBW) | 2,628TB |
| Warranty | Limited 5-year |
| Form factor | 2.5-inch (7mm) |
| SSD series | 5400 PRO |
| Capacity | 960GB |
| Random Read | 95K IOPS |
| Random Write | 33K IOPS |
| SKU | MTFDDAK960TGA-1BC1ZABYYR |
| Barcode # | 649528933737 |
| Brand | Micron (Crucial) |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.130m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000065000m3 |
Manufacturer Warranty: 5 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





