Or while stocks last!
Stock Availability
🟢Live
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
DC600M Series 2.5” SATA Enterprise SSD
6Gbps SATA 3.0 storage for mixed-use server workloads
Part Number: SEDC600M/960G | Brand: Kingston
Key Features
- Designed for data center environments
- Hardware-based power loss protection
- Latency and IOPS consistency
- AES 256-bit encryption with DC600ME
- Capacities of up to 7.68TB1
Overview
Kingston’s DC600M SSD Series provides high-performance storage solutions for data centers, system integrators and more. Delivering consistent latency and reliability, the drives were designed for mixed-use workloads, featuring 3D TLC NAND, hardware-based power loss protection and capacities of up to 7.68TB, making them ideal for enterprise applications. For additional security, DC600ME is available with AES 256-bit encryption and supports TCG OPAL 2.0 security standards.
Description
Kingston’s DC600M and DC600ME SSDs are fourth-generation data center SATA 3.0, 6Gbps SSDs utilising 3D TLC NAND intended for “mixed use” server workloads. Both are well suited for a wide variety of server applications and include on-board power loss protection via hold-up capacitors. DC600M and DC600ME are designed to protect data against unexpected power failure and to ensure the drive will successfully reinitialise on the next power-up of the system. Designed to deliver low latency and IO consistency for system integrators, hyperscale data centers and cloud service providers. DC600ME features AES 256-bit encryption and supports TCG OPAL 2.0 security standards. Capacities available from 480GB–7.68TB 1 to meet your data storage requirements. Designed for data center environments Hardware-based power loss protection Latency and IOPS consistency AES 256-bit encryption with DC600ME Capacities of up to 7.68TB 1
Product Images

(SEDC600M-960G)
Specifications - SEDC600M/960G
General
| Form factor | 2.5 inch |
| Interface | SATA Rev. 3.0 (6Gb/s) – with backwards compatibility to SATA Rev. 2.0 (3Gb/s) |
| Capacities1 | 480GB, 960GB, 1.92TB, 3.84TB, 7.68TB |
| NAND | 3D TLC |
| DRAM Cache | Yes |
| Sequential read/write | 480GB – 560MBs/470MBs960GB – 560MBs/530MBs1.92TB – 560MBs/530MBs3.84TB – 560MBs/530MBs7.68TB – 560MBs/530MBs |
| Steady-state 4k random read/write | 480GB – 94,000/41,000 IOPS960GB – 94,000/65,000 IOPS1.92TB – 94,000/78,000 IOPS3.84TB – 94,000/59,000 IOPS7.68TB – 94,000/34,000 IOPS |
| Quality of service (latency)2,3,4(99.999) | Read/Write480GB – 180/110 uSec960GB – 3.84TB – 200/300 uSec7.68TB – 240/170 uSec |
| Typical latency - read/write | <130 µs / <70 us2,3,4 |
| Hot-plug capable | Static and dynamic wear levelling |
| Enterprise SMART tools | Reliability tracking, usage statistics, life remaining, wear levelling, temperature |
| Hardware-based power loss protection | Yes |
| Endurance (TBW)5 | 480GB – 876TBW, 1 DWPD (5 years), 1.66 DWPD (3 years)960GB – 1752TBW, 1 DWPD (5 years), 1.66 DWPD (3 years)1.92TB – 3504TBW, 1 DWPD (5 years), 1.66 DWPD (3 years)3.84TB – 7008TBW, 1 DWPD (5 years), 1.66 DWPD (3 years)7.68TB – 14016TBW, 1 DWPD (5 years), 1.66 DWPD (3 years) |
| Power consumption | Idle: 1.30WAverage: 1.45WMax read: 1.6WMax write: 3.6W |
| Storage temperature | -40℃ ~ 85℃ |
| Operating temperature | 0℃ ~ 70℃ |
| Dimensions | 69.9mm x 100mm x 7mm |
| Weight | 92.34g |
| Vibration operating | 2.17G Peak (7–800Hz) |
| Vibration non-operating | 20G peak (10–2000Hz) |
| MTBF | 2 million hours |
| UBER | ≤10 -17 |
| Warranty/support | Limited 5-year warranty with free technical support6 |
| Encryption | TCG Opal 2.0, AES 256-bit encryption |
| DC600M - Quality of service (latency)2,3,4(99.999) | Read/Write480GB – 180/110 uSec960GB – 3.84TB – 200/300 uSec7.68TB – 240/170 uSec |
| DC600ME - Quality of service (latency)2,3,4(99.999) | Read/Write480GB – 500/130 uSec960GB - 200/400 uSec1.92TB – 450/210 uSec3.84TB - 410/500 uSec7.68TB – 200/100 uSec |
| Power consumption4 | Idle: 1.30WAverage: 1.45WMax read: 1.6WMax write: 3.6W |
| Warranty/support6 | Limited 5-year warranty with free technical support6 |
| SKU | SEDC600M-960G |
| Barcode # | 740617334913 |
| Brand | KINGSTON |
5 Years Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





