- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- WD Blue SA510 250GB 2.5" SATA SSD WDS250G3B0A
- Storage Capacity: 250GB
- Sequential Read Speed: 555MB/s
- Sequential Write Speed: 440MB/s
- Random Read (IOPS): 80k
- Random Write (IOPS): 78k
- Interface: SATA III 6 Gb/s
- TBW: 100
- MTTF: Up to 1.75M hours
- Operating Temperatures: 0 to 70 degrees Celsius
- WDS250G3B0A
(WDS250G3B0A)
Specifications
| Cache | None |
| Capacity | 250GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SATA III |
| Product Family | WD Blue |
| Warranty | 5 Years |
| Weight | 36g |
| SKU | WDS250G3B0A |
| Barcode # | 718037884622 |
| Brand | WESTERN DIGITAL |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
Manufacturer Warranty : 5 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





