- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Samsung 870 QVO 4TB 2.5" SATA III 6GB/s 4-Bit MLC V-NAND SSD MZ-77Q4T0BW - Capacity: 4TB - Form Factor: 2.5" - Interface: SATA 6GB/s, Compatible with: SATA 3GB/S and SATA 1.5 GB/s - Controller: Samsung MKX Controller - Sequential Read (Max): 560MB/s - Sequential Write (Max): 530MB/s - Samsung V-NAND 4bit MLC - Cache Memory: Samsung 4GB Low Power DDR4 SDRAM - Random Read/Write: 98,000/88,000 - MTBF: 1.5 Million - MZ-77Q4T0BW - 3 Years Limited Warranty
(MZ-77Q4T0BW)
Technical Details
| Model | MZ-77Q4T0BW |
|---|---|
| Platform | Internal |
| Classification | Consumer |
| Capacity | 4TB |
| Read Speed (MB/s) | 560 |
| Write Speed (MB/s) | 530 |
| Random Read IOPS | 98,000 |
| Random Write IOPS | 88,000 |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Cache | 4GB LPDDR4 |
| NAND Components | V-NAND |
| Controller | Samsung MKX Controller |
| MTBF (Hours) | 1,500,000 |
| Powered | SATA |
| Power Usage Idle (W) | 35mW |
| Power Usage Active (W) | 2.2W/3.2W (R/W) |
| Operating Temperature | 0?°C ~ 70?°C |
| Shock Resistance (G) | 1500 |
| Encryption | 256-bit AES |
| Software | Samsung Magician |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 100 x 69.85 x 6.8 |
| Warranty | 3 Years |
| SKU | MZ-77Q4T0BW |
| Barcode # | 8806090396021 |
| Brand | SAMSUNG |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.140m |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





