- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Samsung 870 Evo 500GB 2.5" SATA III 6GB/s V-NAND SSD MZ-77E500BW - 500GB 2.5" - Sequential Read (Max): 560MB/s - Sequential Write (Max): 530MB/s - 98K/88K IOPS - 300TBW - Samsung MKX Controller - Cache: 512 MB Low Power DDR4 SDRAM - SATA III 6GB/s - Samsung V-NAND 3bit MLC - MZ-77E500BW - 5 Years Limited Warranty
(MZ-77E500BW)
Technical Details
| Model | MZ-77E500BW |
|---|---|
| Platform | Internal |
| Classification | Consumer |
| Capacity | 500GB |
| Read Speed (MB/s) | 560 |
| Write Speed (MB/s) | 530 |
| Random Read IOPS | 98000 |
| Random Write IOPS | 88000 |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Cache | 512MB LPDDR4 |
| NAND Components | V-NAND |
| Controller | Samsung MKX Controller |
| MTBF (Hours) | 1,500,000 |
| Powered | SATA |
| Power Usage Idle (W) | 30 mW |
| Power Usage Active (W) | 2.0W/2.2W |
| Operating Temperature | 0?°C ~ 70?°C |
| Shock Resistance (G) | 1,500G |
| Unit Colour | Black |
| Encryption | 256-bit AES |
| Software | Samsung Magician |
| Other Features | TRIM, Garbage Collection Technology, S.M.A.R.T |
| Packaging | Retail |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 100x 69.85x 6.8(mm) |
| Warranty | 5 Years |
| SKU | MZ-77E500BW |
| Barcode # | 8806090527463 |
| Brand | SAMSUNG |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
Manufacturer Warranty: 5 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





