- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
storage > solid state drives > SATA Solid State Drives (SSD)> 1024GB KC600MS SATA3 mSATA SSD ONLY DRIV
Kingston KC600 1 TB Solid State Drive - mSATA Internal - SATA (SATA/600) - Desktop PC, Notebook Device Supported - 600 TB TBW - 550 MB/s Maximum Read Transfer Rate - 256-bit Encryption Standard
Hardware-based self-encrypting drive with 3D TLC NANDKingston's KC600 is a full-capacity SSD designed to provide remarkable performance and optimised to provide functional system responsiveness with incredible boot, loading and transfer times. It comes in both 2.5" and mSATA form factors using SATA Rev 3.0 interface with backwards compatibility. The KC600 utilises the latest 3D TLC NAND technology while supporting a full security suite that includes AES 256-bit hardware encryption, TCG Opal and eDrive. It features read/write speeds of up to 550/520MB/s to efficiently store your data up to 2TB . It's available in a bundle kit that provides everything you need for a smooth and easy desktop and notebook installation and upgrade.
Features
- Store as many documents, pictures and videos as you need with 1 TB capacity
- The high-read speed of 550 MB/s maximizes system performance and saves time while you are doing complex tasks
- With the high-write speed of 520 MB/s, get a quick response when updating or transferring files
- Have data stored faster with SATA/600 interface that optimizes burst performance
- 256-bit encryption protects your PC from hackers and thieves by encoding all your data
(SKC600MS-1024G)
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
Interfaces/Ports
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
Technical Information
| Storage Capacity | 1 TB |
| Platform Supported | PC |
| Encryption Standard | 256-bit |
Drive Performance
| Maximum Read Transfer Rate | 550 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 520 MB/s |
| Random 4KB Read | 90000IOPS |
| Random 4KB Write | 80000IOPS |
| Endurance (TBW) | 600 TB |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7 g |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | mSATA |
| Height | 4.9 mm |
| Width | 29.9 mm |
| Depth | 50.8 mm |
General Information
| Product Type | Solid State Drive |
| Manufacturer Part Number | SKC600MS/1024G |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | KC600 SSD |
| Product Series | KC600 |
| Brand Name | Kingston |
Miscellaneous
| Device Supported | Desktop PC |
| Notebook | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Operating System Compatibility | Windows 7 (SP1) |
| Windows 8 | |
| Windows 8.1 | |
| Windows 10 |
| SKU | SKC600MS-1024G |
| Barcode # | 740617316032 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 0.0100kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





