- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA SSD WDS100T3B0A
- Storage Capacity: 1TB
- Sequential Read Speed: 560MB/s
- Sequential Write Speed: 520MB/s
- Random Read (IOPS): 90k
- Random Write (IOPS): 82k
- Interface: SATA III 6 Gb/s
- TBW: 400
- MTTF: Up to 1.75M hours
- Operating Temperatures: 0 to 70 degrees Celsius
- WDS100T3B0A
(WDS100T3B0A)
Interfaces/Ports
| Drive Interface | SATA |
General Information
| Product Type | Solid State Drive |
| Manufacturer Part Number | WDS100T3B0A |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Model | WDS100T3B0A |
| Product Name | Blue WDS100T3B0A Solid State Drive |
| Product Line | Blue |
| Brand Name | WD |
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
Technical Information
| Storage Capacity | 1 TB |
Physical Characteristics
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| SKU | WDS100T3B0A |
| Barcode # | 718037884653 |
| Brand | WESTERN DIGITAL |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty : 5 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





