- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- WD Green 480GB 2.5" SATA III SSD
- Storage Capacity: 480GB
- Sequential Read Speed: up to 545MB/s
- Interface: SATA III 6 Gb/s
- MTTF: Up to 1.0M hours
- Operating Temperature: 0 degrees to 70 degrees Celsius
- SLC caching
- 7mm cased
- WDS480G3G0A
(WDS480G3G0A)
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
Technical Information
| Storage Capacity | 480 GB |
Drive Performance
| Maximum Read Transfer Rate | 545 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 430 MB/s |
General Information
| Product Type | Solid State Drive |
| Manufacturer Part Number | WDS480G3G0A |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Model | WDS480G3G0A |
| Product Name | Green SATA SSD 2.5"/7mm Cased |
| Product Line | Green |
| Brand Name | WD |
Interfaces/Ports
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
Miscellaneous
| Device Supported | Desktop PC |
| Notebook |
Physical Characteristics
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Length | 100.5 mm |
| Height | 7 mm |
| Width | 69.9 mm |
| SKU | WDS480G3G0A |
| Barcode # | 718037894348 |
| Brand | Western Digital |
| Shipping Weight | 0.0800kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





