storage > solid state drives > SATA Solid State Drives (SSD)> 512GB KC600MS SATA3 mSATA SSD ONLY DRIVE
Kingston KC600 1 TB Solid State Drive - mSATA Internal - SATA (SATA/600) - Desktop PC, Notebook Device Supported - 300 TB TBW - 550 MB/s Maximum Read Transfer Rate - 256-bit AES-XTS Encryption Standard
Kingston's KC600 is a full capacity SSD designed to provide remarkable performance and optimized to provide functional system responsiveness with incredible boot, loading, and transfer times. It comes in both 2.5" and mSATA form factors using SATA Rev 3.0 interface with backwards compatibility. The KC600 utilizes the latest 3D TLC NAND technology while supporting a full-security suite that includes AES 256-bit hardware encryption, TCG Opal 2.0, and eDrive. It features read/write speeds up to 550/520MB/s1 to efficiently store your data up to 2TB2.
Features - Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 1 TB capacity
- Power and energy-efficient design ensures maximum reliability for your SSD
- Protect sensitive files using 256-bit AES-XTS, delivering robust encryption without sacrificing performance
- The impressive read speed of 550 MB/s enhances system performance, allowing you to complete complex tasks efficiently
- With the high write speed of 520 MB/s, experience quick responses when updating or transferring files
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- mSATA form factorenables hassle-free and easy usage, enhancing overall efficiency
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
(SKC600MS-512G)
Power Description
| Standby Power Consumption | 80 mW |
Interfaces/Ports
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
Technical Information
| Storage Capacity | 1 TB |
| Encryption Standard | 256-bit AES-XTS |
Miscellaneous
| Device Supported | Notebook |
| Desktop PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
Drive Performance
| Maximum Read Transfer Rate | 550 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 520 MB/s |
| Random 4KB Read | 90000IOPS |
| Random 4KB Write | 80000IOPS |
| Endurance (TBW) | 300 TB |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 228.2 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7 g |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | mSATA |
| Length | 50.8 mm |
| Width | 29.9 mm |
| Depth | 4.9 mm |
General Information
| Product Type | Solid State Drive |
| Manufacturer Part Number | SKC600MS/512G |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | Hardware-based self-encrypting drive with 3D TLC NAND |
| Product Series | KC600 |
| Brand Name | Kingston |
| SKU |
SKC600MS-512G |
| Barcode # |
740617315998 |
| Brand |
KINGSTON |
| Shipping Weight |
0.0100kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review