- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SDCFXPS-256G)
Specifications
| Capacity | 256 GB |
| Card Type | CompactFlash |
| Class | VPG-65, UDMA 7 |
| Interface | CompactFlash |
| Transfer Speed | Up to 160MB/s (read), up to 140MB/s (write) |
| Warranty | Lifetime Limited |
| Dimensions | 43 mm x 36 mm x 3.3 mm |
| SKU | SDCFXPS-256G |
| Barcode # | 619659102548 |
| Brand | SANDISK |
| Shipping Weight | 0.0900kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





