- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
SNOM-D3154 Line IP Phone.
Hi-Res display with backlight, Gigabit, USB, IPv6, PoE
With its high-resolution display, the D315 fulfills all important requirements of VoIP telephony and provides numerous valuable functions in the business world. Business class connectivity makes this a smart long-term investment.
A high-speed USB port enables connection of a variety of accessories such as D3 expansion module or WiFi sticks. The D315 also has a gigabit Ethernet switch to ensure you get the most out of local connections, and a VPN client to enable integration of an additional security layer. The D315’s flexible design makes it suitable for use in a wide variety of environments, including offices, call centers and reception areas. It can be used as a desk phone – its gently inclined, European-style keyboard lending itself easily to dialing with minimal impact on the user’s hand. It can also be mounted on the wall without additional hardware. Designed to last, the D315 features a dual IPv4/IPv6 stack, which ensures its longevity even as networks evolve. It also contains the new Snom sensor hook switch, which increases durability and product life.
(SNOM-D315)
| • | Gigabit switch | |
| • | USB port | |
| • | Dual IPv4 / IPv6 stack | |
| • | Wideband audio | |
| • | Sensor hook switch | |
| • | 5 configurable function keys with LEDs | |
| • | 4 SIP identities | |
| • | Desk or wall mounting | |
| Features | |
| • | 4 SIP identities / accounts |
| • | XML browser |
| • | Call lists for dialed, received, missed calls |
| • | Local directory with 1000 entries |
| • | Multiple language support |
| • | DTMF in-band / out-of-band / SIP-INFO |
| • | Interoperable with all major IP PBX platforms |
| Audio | |
| Codecs: | |
| • | G.711 A-law, µ-law |
| • | G.722 (wideband) |
| • | G.726, G.729AB, GSM 6.10 (FR) |
| • | Built-in assignable ringtones |
| • | Comfort Noise Generator (CNG) |
| • | Voice Activity Detection (VAD) |
| Security | |
| • | 802.1X Authentication and EAPOL |
| • | Transport layer security (TLS) |
| • | SRTP (RFC3711), SIPS, RTCP |
| • | HTTPS server/client |
| • | Password-protected web interface |
| • | VLAN (IEEE 802.1Q) |
| • | LLDP-MED, RTCP-XR |
| Phone Features | |
| • | Dimensions (approx.): 185x200x120 mm (LxWxH) |
| • | Weight (approx.): approx. 720g |
| • | Input voltage: 5V DC (SELV) |
| • | Power supply: PoE or 5V DC power adapter |
| • | Handset: 4P4C connector |
| • | Headset: 4P4C connector |
| • | 1 x USB 2.0 host port, type A, Hi/Full/Low-Speed |
| • | Hearing aid compatible (HAC) handset |
| • | Ambient temperature: 0°C to 35°C (32°F to 95°F) |
| • | Storage temperature: -10°C to 45°C (14°F to 113°F) |
| • | Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
| SKU | SNOM-D315 |
| Barcode # | 644391064892 |
| Brand | SNOM |
| Shipping Weight | 2.5000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.330m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.009075000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





