- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Ubiquiti Unifi ODN Fiber Cable, 3m MultiMode LC-LC
(UOC-3)
|
Connectors and Interfaces |
|
| Optical Connectors: | LC - LC |
|
Optics |
|
| Number of fibers: | 2 |
| Fiber type: | Multi Mode |
| Core diameter [µm]: | 50/125 (OM3) |
| Polishing type: | UPC |
|
Physical characteristics |
|
| Length [m]: | 3 |
| Outer diameter [mm): | 2 |
| SKU | UOC-3 |
| Barcode # | 817882020459 |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 0.0350kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.000004000m3 |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.







Ubiquiti Networks UOC-3 optical patch cord is suitable for connecting active and passive optical elements. Cable is made as multimode with 50/125 (OM3) fibers, 2mm diameter, 3m length and LC-LC duplex connectors.