- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This OM3 LC to LC Multimode Duplex Fiber Optic Patch cable features 50/125 micron fiber and supports high-bandwidth data transmission over a 10 Gigabit Ethernet connection.
Built for Performance
With laser-optimized multimode fiber (LOMMF), the patch cable is ideal for connecting 850 nm Vertical Cavity Surface Emitting Laser (VCSEL) and LED sources. The high-speed connectivity on the aqua fiber-optic cable provides a high-bandwidth solution for your data centers or high-density applications.
Reliable Connection
Each OM3 fiber cable is individually tested and certified to be within acceptable optical insertion loss limits for guaranteed compatibility and 100% reliability.
High-Quality Construction
Housed in a LSZH (Low-Smoke, Zero-Halogen) flame retardant jacket, this fiber-optic cable ensures minimal smoke, toxicity and corrosion when exposed to high sources of heat, or in the event of a fire. It's the best choice for a wide range of environments, including industrial settings, central offices and schools, as well as residential settings where building codes are a consideration.
A50FBLCLC7 is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.
(A50FBLCLC7)
| Product Color | Aqua |
| Cable Length | 7 m |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Device Supported | Network Device |
| Features | Halogen Free |
| Flame Retardant | |
| Corrosion Resistant | |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Type | Fibre Optic |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | LC Network - Male |
| Core/Cladding Diameter | 50/125 µm |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x LC Network - Male |
| Product Type | Network Cable |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Fiber Optic Duplex Patch Network Cable |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | A50FBLCLC7 |
| Barcode # | 65030881845 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.170m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.175m |
| Shipping Cubic | 0.000595000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





