- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
GPON Optical Network Unit
The UFiber Nano G is a robust, high-performance GPON CPE that features an informational LED display and a sleek, sophisticated industrial design.
Status Display
The easy-to-read display provides status information: IP address, signal strength, and current throughput.
Power over Ethernet
The Nano G is powered by 24V passive PoE – a single cable to carry both power and data.

Designed for Integration
Up to 128 Nano G devices can be connected to a single GPON port. Supporting GPON links of up to 20 km, the Nano G integrates with the UFiber OLT and third-party OLT devices.

Ubiquiti U Fiber Nano Gigabit Passive Optical Network Unit - 1 Year Warranty
(UF-NANO)
PoE Input: 24V passive
Networking Interface: GPON (SC/APC), Ethernet (RJ-45)
Operation mode: Bridge only (router mode coming soon as a firmware update)
Supported OLTs: UFiber OLT
| SKU | UF-NANO |
| Barcode # | 810354025761 |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 0.3191kg |
| Shipping Width | 0.108m |
| Shipping Height | 0.087m |
| Shipping Length | 0.187m |
| Shipping Cubic | 0.001757000m3 |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.








