Stock Availability
🟢Live
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
4-Port Gigabit Router with 1 SFP Port
The EdgeRouter™ 4 delivers 3.4 million packets per second routing performance in a compact and cost-effective unit.

Price/Performance Breakthrough
The EdgeRouter™ 4 offers next-generation price/performance value: up to 3.4 million packets per second processing with a line rate of up to 4 Gbps.

Versatile Design
The EdgeRouter 4 can be rack-mounted with the use of the EdgeRouter Rack Mount Kit, model ER-RMKIT (sold separately).


Centralized Management
The EdgeRouter 4 is supported and managed by UNMS™ (Ubiquiti® Network Management System), a comprehensive controller with an intuitive UI. A single control plane manages registered EdgeMAX® devices across multiple sites.


Ubiquiti Networks UBNT EdgeRouter 4-Port Gigabit Router with SFP - 4x Ethernet Ports (Default eth0), 1x Gigabit SFP Ports, 3x Gigabit RJ45 Ports - 4-Core 1 GHz, MIPS64 Processor - 1GB DDR3 RAM - 4 GB eMMC, 8 MB SPI NOR On-Board Flash Storage - Rackmountable (Rackmount kit not included) - ER-4 - 12 Months Limited Warranty
(ER-4)
Performance: 3.4 million pps
CPU count: 4
Core Frequency: 1 GHz
| SKU | ER-4 |
| Barcode # | 817882020633 |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 1.4000kg |
| Shipping Width | 0.270m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.290m |
| Shipping Cubic | 0.005481000m3 |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
More From This Category
TP-LINK SX3832 Omada 24-Port 10GBASE-T L2+ Managed Switch with 8 10GE SFP+ Slots
$2,186.00 $3,299.00
Netgear M4350-12X12F 24-port Half Width Layer 3 Fully Managed Switch - XSM4324-100AJS
$3,799.00 $7,499.00
Sale






