Stock Availability
🟢Live
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
BUILD IT IN BLUE. STORAGE CAPACITY UP TO 6TB.
Boost your PC storage with WD Blue drives, the brand designed just for desktop and all-in-one PCs with a variety of storage capacities.
Improve PC Performance
Give your desktop a performance and storage boost when you combine your hard drive with an SSD to maximize speed of data access and a WD Blue drive for up to 6TB of additional capacity.
Plan for the Future
With better technology comes bigger storage needs. Digital cameras that record ultra-high definition video at 4K resolution and 30 frames per second require a ton of storage. Handling all that media is a snap with our 6TB drive.
Trust in WD
With legendary reliability, WD Blue drives are designed, tested and built to last, and ships with a 2-year limited warranty.
AN EXCELLENT SOLUTION FOR YOUR EVERYDAY COMPUTING NEEDS
The WD Blue drive delivers performance, reliability, and capacity, making it an excellent solution for the everyday user.
EASY BACKUP AND UPGRADE
Acronis True Image WD Edition software, available as a free download, can clone drives and backup your operating system, applications, settings and all of your data.

TECHNOLOGY TO HELP PROTECT YOUR DATA
NoTouch Ramp Load technology safely positions the recording head off the disk surface to help protect your data.

Will WD Blue hard drives work with my SSD?
Yes, WD Blue hard drives are a perfect combination with an SSD to help boost the system performance and capacity offering of your existing PC. For the best combo, purchase a WD Blue hard drive greater than 2TB to help plan for your future needs.
Which capacity is recommended for gaming?
As game sizes grow, so does the need for capacity. WD Black hard drives deliver the best performance and reliability for gaming as well as a longer 5 year limited warranty to match your other performance PC components.
I save a lot of photos and videos. Which capacity is recommended?
Storage size of 2TB to 4TB is best for users who take lots of photos and videos with their smartphone and want to confidently back up or have a copy of their data. Get reliability and capacity for your current and near-future needs.
I have a NAS at home. Which drives do you recommend?
The WD Red drive is built specifically for NAS devices and is optimized for RAID and always-on 24/7 environments.

(WD10EZEX)
| Brand | Western Digital |
| Features | Built to WD’s highest standards of quality and reliability Designed and manufactured with technology found in WD’s original award-winning desktop and mobile hard drives Available in a broad range of entry-level capacities |
| Spindle Speed | 7,200 RPM |
| Cache | 64 MB |
| Capacity | 1 TB |
| Data Transfer Rate | 150 MB/s |
| Warranty | N/A |
| Dimensions | 1.03 x 5.78 x 4.0 in |
| Form Factor | 3.5" SATA HDD |
| Interface | SATA 6 Gb/s |
| SKU | WD10EZEX |
| Barcode # | 718037779911 |
| Brand | WESTERN DIGITAL |
| Shipping Weight | 0.5200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 2 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.wdc.com/
1800 429 861
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





