Don't pay: $130.00
$105.00
SAVE $25.00 (19%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Western Digital WD Black 500GB 2.5' HDD SATA 6gb/s 7200RPM 64MB Cache SMR Tech for Hi-Res Video Games
(WD5000LPSX)
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
Power Description
| Operating Power Consumption | 2 W |
Technical Information
| Storage Capacity | 500 GB |
Drive Performance
| Buffer | 64 MB |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
General Information
| Product Type | Hard Drive |
| Manufacturer Part Number | WD5000LPSX |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Model | WD5000LPSX |
| Product Name | Black 500GB 2.5-inch Performance Hard Drive |
| Product Line | Black |
| Brand Name | WD |
Interfaces/Ports
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
Miscellaneous
| Device Supported | Gaming Console |
| Desktop PC | |
| Notebook |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 90.7 g |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 7 mm |
| Width | 69.9 mm |
| Depth | 100.2 mm |
| SKU | WD5000LPSX |
| Barcode # | 718037873343 |
| Brand | WESTERN DIGITAL |
| Shipping Weight | 0.0800kg |
Manufacturer Warranty: 5 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





