Arlo Essential Indoor Security Camera 2K (VMC3060-100AUS)
ARLO ESSENTIAL INDOOR CAMERA 2K VMC3060-100AUS
ARLO ESSENTIAL INDOOR CAMERA 2K VMC3060-100AUS

Protect your home while away without comprising your privacy when at home. Arlo Essential Indoor Camera captures 1080p video and offers a way to reassure your privacy with an automated privacy shield, controllable through the Arlo App. Receive motion alerts and use 2-way audio to hear and speak to visitors.
(VMC2040-100AUS)
| Storage Type | Cloud |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | 45°C |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Remote Management | Yes |
| Input Voltage | 240 V AC |
| 100 V AC |
| Colour Supported | Colour |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Field of View | 130° Diagonal |
| Video Formats | H.264 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Product Type | Network Camera |
| Manufacturer Part Number | VMC2040-100AUS |
| Manufacturer Website Address | https://www.arlo.com |
| Manufacturer | Arlo Technologies, Inc. |
| Product Model | VMC2040 |
| Product Name | Essential Indoor Camera (White) |
| Product Line | Essential |
| Brand Name | Arlo |
| Features | Built-in Microphone |
| Motion Detection | |
| Built-in IR LED | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight (Approximate) | 427 g |
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Wall Mount | |
| Shelf Mount | |
| Product Color | White |
| Recording Formats | Full HD |
| Night Vision | Yes |
| HD Recording | Yes |
| Number of IR LEDs | 1 |
| Virtual Assistant Supported | IFTTT |
| Alexa | |
| Google Assistant | |
| SmartThings | |
| Google Home | |
| Night Vision Type | Infrared |
| SKU | VMC2040-100AUS |
| Barcode # | 193108141307 |
| Brand | ARLO |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.003240000m3 |
1 Year Limited Warranty
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
$249.00 $629.00
$149.00 $329.00