- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

AI Power Turns Budget Mics into Studio-grade Ones
MicLIVE™, the industry’s first AI-optimized audio mixer, has built-in AI Smart-EQ that enhances your recordings to make your voice stand out with greater clarity. It optimizes your audio input to make entry-level microphones sound like high-end, studio-grade ones. Smart-EQ is trained through machine learning over millions of training runs to create an EQ that improves your sound. The result? Even a budget mic can now make your podcasts sound incredible.

Professional Podcasting, Easier Than Ever
Complex audio engineering is simplified into a few simple taps from audio input processing to sound effect invoking. Create great sound with one click of AI Smart-EQ to create sound that usually only professionals know how to tune. Then use Voice FX to further polish your sound and invoke sound effects to enrich your recording.

Studio-grade Playback and Recordings
With two combo jack (XLR/6.3mm microphone or instrument) inputs, phantom power, and a studio-grade pre-amp, you can connect pro-level condenser mics and any instrument to get a crystal clear, low-noise signal with high-resolution 24bit/96kHz playback and recordings. Two headphone outputs allows for two-person monitoring, each with a dedicated volume control. Easily take remote calls or play background music from a smartphone thanks to 3.5mm TRRS input.

Everything You Need for Podcasts Is Here
Packed with a powerful set of features to streamline your podcast workflow and enrich your programs. Just one user can create a pro-level broadcast on their own.

Voice FX – Fine-tune Your Voice
Personalize and optimize your voice in any scenario with Voice FX. With it you can switch among Pitch, Reverb, Male, and Female effects and spin the knob based on the performance scenario to personalize your vocal tone. Whether you’re recording a talk or singing, Voice FX makes your voice stand out from the crowd.

Contact Us
Get a quote for this product or get in touch with our sales experts
Enrich Your Program with Color-coded Jingle Pads
MicLIVE™ features eight customizable jingle pads for triggering sound effects in real time. Each pad is highly customizable. You can record direct to a pad from any of MicLIVE™’s inputs or assign audio and the pad’s color from the computer app.

Mix Any Podcast Genre from Anywhere
Powered by USB 5V, MicLIVE™ can operate using USB bus power and also be powered by a mobile battery. Its truly mobile design allows you to carry it to any venue for mixing and streaming audio whether it’s a talk, interview, music, or more.

Unlimited Control with the OnAir™ Audio App
The MicLIVE™ App allows access to every feature in the mixer, giving you additional control over DSP parameters such as compressor, equalizer, Echo, Filter, Pitch, Reverb, and more. You can also customize the jingle pads with icon, playback mode, color, and volume for a more personal style and to speed up your workflow.

Easy Connections. Easy Operation.

Talk to Our Experts
If you prefer to have ATEN contact you, please complete the form and a representative will be in touch with you shortly
Package Contents
- 1 x AI Audio Mixer - MicLIVE™ 6-CH
- 1 x USB-C cable
- 1 x user instructions
(UC8000-AT)
| Audio Inputs | |
| Interfaces | XLR Combo: 2x XLR-3-31(1:GND, 2:HOT, 3:COLD) or 6.3mm (1/4") standard TRS jack ( T:HOT, R: COLD, S:GND ) Line-in: via 1/8” 4-pole TRRS phone female( T: Left, R: Right, R: GND, S: MIC. CTIA standard ) USB Audio-in: via USB TYPE-C |
| Audio Outputs | |
| Interfaces | Line-out: via 1/8” 4-pole TRRS phone female ( T: Left, R: Right, R: GND, S: MIC. CTIA standard ) USB Audio-out: via USB TYPE-C Headphone Monitoring: 2x 1/8" TRS phone female |
| Audio Sampling | 24-bit/96kHz |
| Connection | 1x USB TYPE-C female , USB bus-powered |
| Microphone Inputs | |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Dynamic Range | 90dB |
| THD+N | -82dB |
| Maximum Input Level | 12.5mVrms |
| Gain Range | 40dB (For Dynamic Microphone), 30dB (For Condenser Microphone ) |
| Impedance | 3K? (Typ) |
| Phantom power | +48VDC |
| Noise EIN | -128dBu or less |
| Instrument Inputs | |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Dynamic Range | 82dB |
| THD+N | -80dB |
| Maximum Input Level | 440mVrms |
| Impedance | 1M? |
| Line Inputs | |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Dynamic Range | 95dB |
| THD+N | -90dB |
| Maximum Input Level | 1Vrms |
| Impedance | 2.5K? (Typ) |
| Line Outputs | |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Maximum output Level | 1Vrms |
| Impedance | 200? |
| Headphone Outputs | |
| Frequency Response | 20 Hz - 20 kHz |
| Maximum output Level | 2Vrms |
| Impedance | 10? |
| Digital Audio | |
| ADC Dynamic Range | 92dB |
| DAC Dynamic Range | 95dB |
| Maximum Input Level | +4 dBu |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0–40°C |
| Storage Temperature | -20–60°C |
| Humidity | 0–80% RH, Non-condensing |
| OS Support | System requirements for PC and Mac: • Intel i3-series 2 GHz multicore processor (or AMD , Apple M1 equivalent) or faster • 2 GB RAM (8 GB or more recommended) • USB-C™ interface with USB 3.0 or higher compatibility • Windows 10 or higher , Mac OS® 10.11 or higher System requirements for iPads: • iPad Pro (3rd gen or later) • iPad Air (4th gen or later) iPad Mini (6th gen or later)with USB-C™ interface • iPad Pro (1st and 2nd gen) • iPad (5th gen or later) • iPad Air (3rd gen) • iPad Mini (5th gen) with phone Jack or adatper OnAir-Audio Software: -Windows 10 or higher, 64-bit -Mac OS 10.13 or higher, 64-bit |
| Power Consumption | DC5V:2.55W:12BTU |
| Physical Properties | |
| Housing | Plastic |
| Weight | 0.42 kg ( 0.93 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 13.05 x 18.09 x 6.27 cm (5.14 x 7.12 x 2.47 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | UC8000-AT |
| Barcode # | 4710469341250 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.4200kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.








