- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(UE250-AT)
| Connectors | |
| Device | USB Type A Male USB Type A Female |
| LEDs | |
| Link | 1 (Green) |
| Overcurrent | 1 (Red) |
| USB Specification | 2.0 Spec For High, Full, Low Speed |
| Signal Range | Up to 5m (15') |
| Driver Support | Native Driver Support |
| Power Mode | Bus Powered |
| Data Rate | Up to 480 Mbps |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0–40˚C |
| Storage Temperature | -20–60˚C |
| Humidity | 0–80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Plastic |
| Weight | 0.20 kg ( 0.44 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 6.02 x 4.00 x 2.40 cm (2.37 x 1.57 x 0.94 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | UE250-AT |
| Barcode # | 672792150920 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.4300kg |
| Shipping Width | 0.160m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.240m |
| Shipping Cubic | 0.002304000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.







