- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(UE350A-AT)
| Connectors | |
| USB Port | 1 x USB Type A Male |
| Downstream | 1 x USB Type A Female |
| USB Specification | USB 3.0 / 2.0 / 1.1 for Super / High / Full or Low speed |
| Cable Length | 5 m |
| Data Rate | Up to 5 Gbps |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0–40°C |
| Storage Temperature | -20–60°C |
| Humidity | 0-80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Plastic |
| Weight | 0.22 kg ( 0.48 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 6.02 x 4.00 x 2.40 cm (2.37 x 1.57 x 0.94 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | UE350A-AT |
| Barcode # | 672792004537 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.2700kg |
| Shipping Width | 0.060m |
| Shipping Height | 0.160m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.001152000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.







