- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ATEN VE66DTH is a Dante-enabled six?input/six?output Audio Interface with HDMI. Using Dante™ – the most popular audio networking solution created by Audinate, the VE66DTH is capable of delivering uncompressed, close-to-zero latency digital audio signals across your standard IP network. The VE66DTH transmits and receives up to 6-channel of audio inputs and outputs via a Dante network – the audio inputs can support not only the line input but also the dynamic and condenser microphones at the same time. Additionally, the device can also provide condenser microphones with 48V Phantom power supply. With its built-in PoE (Power over Ethernet), the VE66DTH can be powered by a compatible PSE device through Ethernet cable. Moreover, the VE66DTH provides flexible audio capability with audio de-embedding and embedding. It can de-embed HDMI stereo audio signals to the Dante networking system and embed Dante audio signals into the HDMI output.
The VE66DTH is tailor-made to a wide range of environments, such as conference centers, concert halls, entertainment facilities or wherever that requires implantation of Dante-based professional audio devices for extended and flexible networked AV applications. Users of the VE66DTH can benefit from improved system performance, reduction in cabling and more to installations of all sizes.
* Download Dante Controller
Package Contents
- 1x VE66DTH 6 x 6 Dante Audio Interface with HDMI
- 6x 5-Pole Terminal Blocks
- 4x Foot Pads
- 1x Mounting Kit
- 1x Power Adapter
- 1x User Instructions
(VE66DTH-AT-U)
| Audio Inputs | |
| Interfaces | Line/Mic Input: 3 x 3.5 mm captive screw connector, 5 pole; Analog mono, balanced Impedance: >6.8k ohms unbalanced; >13.6k ohms balanced Maximum level: 0dBV (1Vrms) Mic Pre-amp: +40 dB, balanced Phantom Power: +48V,10mA HDMI Input: HDMI Stereo Audio |
| Audio Outputs | |
| Interfaces | Line Output: 3 x 3.5 mm captive screw connector, 5 pole; Analog mono, balanced Impedance: 50 ohms unbalanced, 100 ohms balanced Maximum level: 0dBV (1Vrms) HDMI Output: HDMI Stereo Audio |
| Audio | |
| Format | Uncompressed, 24-bit, selectable at 44.1, 48, 88.2, or 96 kHz Latency: Deterministic, based on user selection: 1.0 ms (default) Frequency response: 20Hz~20KHz, +/- 0.3dB THD + Noise: < -65dB (0.1%) (1KHz,1Vrms @ 0dBV) S/N: > 80dB (1KHz,1Vrms @ 0dBV) Cross Talk: < -50dB (15KHz,1Vrms @ 0dBV) |
| Input | 8 audio channels ( 6 x Analog Input & 1 x HDMI Stereo Audio ) |
| Output | 8 audio channels ( 6 x Analog output & 1 x HDMI Stereo Audio Embedded from HDMI/Dante ) |
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A female (Black) |
| Impedance | 100 ? |
| Max. Distance | 1.8m |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A female (Black) |
| Impedance | 100 ? |
| Video | |
| Max. Resolution | Up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz (4:4:4) |
| Compliance | HDMI 2.0 (3D, Deep Color, 4K); 4K HDR HDCP 2.2 Compatible; |
| Control | |
| Ethernet | 1 x RJ-45 Female (Silver) through Dante |
| Switches | |
| Video Output Port Selection | 1 x Slide Switch - HDMI Output Audio Selection (From HDMI in / Dante / Off) |
| Selection | 6 x Slide Switch - Mic Input Pre-Amp ON/OFF |
| Phantom power | 6 x Slide Switch - Mic Input Phantom Power ON/OFF |
| Reset | 1 x push button |
| Connectors | |
| Power | 1 x DC Jack (Black) or 1 x RJ-45 Female (Silver) POE |
| Unit To Unit | 1 x RJ-45 Female through Dante |
| Power Consumption | DC5V:8.9W:41BTU POE:11.1W:52BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.85 kg ( 1.87 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 17.42 x 15.49 x 2.88 cm (6.86 x 6.1 x 1.13 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VE66DTH-AT-U |
| Barcode # | 672792011573 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.8500kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





