- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Corsair iCUE SP140 RGB ELITE White 140mm PWM Single Fan
- Airflow (MAX): 68.1 CFM
- RPM Range: 300 ~ 1,200 ±10% RPM
- Static Pressure: 1.66mm-H20
- Bearing Type: Hydraulic
- Connector: 4-Pin
- Noise Level: 6 dBA ~ 27 dBA
- Connection Cable: 4-Pin
- Dimensions: 140 x 25mm
- Control Style: PWM
- MTBF: 40,000 Hours @ 25°C
- Includes 4 Mounting Screws
(CO-9050138-WW)
Specifications
| Product Type | Fan |
| Warranty | 2 Years |
| Weight | 0.18 kg |
| Bearing Type | Hydraulic |
| Colour | White |
| Fan Airflow | 68.11 CFM |
| Fan Model | SP RGB ELITE |
| Fan Size | 140mm x 25mm |
| Flow Type | Static Pressure |
| LED Color | RGB |
| Sound Level | 27 dBA |
| Speed | 300 - 1200 ±10% RPM |
| Static Pressure | 1.66 mm-H2O |
| SKU | CO-9050138-WW |
| Barcode # | 840006637783 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.3200kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





