- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link AX1800 Wi-Fi 6 USB Adapter
DWA-X1850
Network - Accessories
Features
The DWA-X1850 is the first USB Adapter available to instantly upgrade your laptop or PC to Wi-Fi 6 connectivity. Advance Wi-Fi 6 features like OFDMA and MU-MIMO technologies ensure highly-efficient Wi-Fi connections for all devices connected to your home network, while Target Wake Time helps save your laptop's battery life too.
The latest WPA3 Wi-Fi encryption helps provide more protection for your network and connected devices. The DWA-X1850 comes with pre-loaded drivers for quick and simple installation, or you can take it anywhere with you and use it on other laptops.
The latest WPA3 Wi-Fi encryption helps provide more protection for your network and connected devices. The DWA-X1850 comes with pre-loaded drivers for quick and simple installation, or you can take it anywhere with you and use it on other laptops.
- Next-generation Wi-Fi 6 USB dongle for an instant PC or Laptop upgrade
- AX1800 Speeds up to 600Mbps (2.4GHz) and 1200Mbps (5GHz)
- OFDMA and MU-MIMO technologies ensure a fast and efficient Wi-Fi connection
- The latest WPA3âĀ„¢ Wi-Fi security helps protect your network
- Auto installation driver for Windows 10
- USB 3.2 Gen 1 dongle delivers maximum performance and reliability
Technical Details
| Warranty | 1 Year |
|---|
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DWA-X1850)
Technical Details
| Warranty | 1 Year |
|---|
| SKU | DWA-X1850 |
| Barcode # | 790069462290 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.040m |
| Shipping Height | 0.210m |
| Shipping Length | 0.140m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.










