- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link AX3000 Wi-Fi 6 PCIe Adapter with Bluetooth 5.1
DWA-X3000
Network - Accessories
Features
The DWA-X3000 AX3000 Wi-Fi 6 PCIe Adapter with Bluetooth 5.1 connects your computer to a high-speed network and provides a blazing-fast Wireless AX connection with superior reception. Once connected, you can access your network’s high-speed Internet connection while also getting secure access to shared photos, files, music, video, printers, and storage.
- Enhanced data speeds up to 2.7x faster than previous standards
- Multiple adjustable antennas ensure high speeds and unbroken connections
- Magnetised antenna base allows fine-tuning of antenna positioning, while keeping it firmly secured in place once set
- Easy installation, fits into any standard PCIe interface
- Headphones, mice, keyboards and even game controllers stay reliably connected thanks to Bluetooth 5.1
- Supports WPA3âĀ„¢ encryption — the latest Wi-Fi security for greater protection
- Heatsink maintains optimal operating temperatures even when the heat is on
Technical Details
| Warranty | 1 Year |
|---|
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DWA-X3000)
Technical Details
| Warranty | 1 Year |
|---|
| SKU | DWA-X3000 |
| Barcode # | 790069456893 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.4700kg |
| Shipping Width | 0.260m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.150m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.











