- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DUB-E130 USB-C to Gigabit Ethernet Adapter
DUB-E130
Network - Accessories
Features
Instantly add wired Gigabit connectivity to your computer. Just plug the DUB-E130 adapter into a USB type-C port and you’re ready to connect to your router, or network switch, with the speed and reliability of a wired Gigabit connection.
Technical Details
| Warranty | 3 Years |
|---|
Resources
High resolution Image
No downloads available for this product.
Links and Download
No links or downloads available for this product.
(DUB-E130)
- Gigabit Connectivity - Achieve transfer speeds of up to 1Gbps with status LEDs
- Dynamic Power Management - reduces power consumption during times of light traffic, when idle, or when the Ethernet cable is unplugged
- Wake-on-LAN - Resume your computer from standby or be powered on via LAN
- Compact and portable - Sleek design makes it easy to take with you wherever you go
- Simple and Convenient - no drivers or software installation required
Technical Details
| Warranty | 3 Years |
|---|
| SKU | DUB-E130 |
| Barcode # | 790069437762 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.170m |
| Shipping Height | 0.180m |
| Shipping Length | 0.030m |
| Shipping Cubic | 0.001133000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





