- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The D-Link DXE-820T Dual Port 10GBASE-T RJ-45 PCI Express Adapter is a high performance adapter designed for the high-speed PCI Express bus architecture.
The Dual Port 10GBASE-T RJ-45 PCI Express Adapter offers increased bandwidth, reliability, and more functionality than standard PCI network cards. It is specifically designed to allow throughput at rates up to 40 Gbps, thus eliminating the bottleneck that exists with current 32 and 64-bit PCI bus architectures.
(DXE-820T)
Media & Performance
| Media Type Supported | Twisted Pair |
Miscellaneous
| Device Supported | Server |
General Information
| Product Type | 10Gigabit Ethernet Card |
| Manufacturer Part Number | DXE-820T |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DXE-820T |
| Product Name | Dual Port 10GBASE-T RJ45 PCI Express Adapter |
| Brand Name | D-Link |
Network & Communication
| Network Technology | 10GBase-T |
Interfaces/Ports
| Host Interface | PCI Express 2.0 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Total Number of Ports | 2 |
Physical Characteristics
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 21.6 mm |
| Width | 120.9 mm |
| Depth | 181.1 mm |
| SKU | DXE-820T |
| Barcode # | 790069413933 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.2800kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.202m |
| Shipping Cubic | 0.001151000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





