You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely





(C11CJ07502)
The WorkForce Pro WF-3825, powered by PrecisionCore™ Heat-Free Technology, delivers Performance and productivity for small and home offices.
A4 Inkjet Printer: Print | Copy | Scan | Fax | Ethernet | Wi-Fi Direct
Epson Heat-Free Technology requires no heat to warm up when it is switched on or awoken from sleep. This means it starts printing immediately compared to laser printers, which need to preheat the fuser to print. Also, there are no delays caused by accumulated heat in the printhead, and consistent high-speed printing is ensured, even for documents with high page coverage.
Key features
Fast printing — professional-quality prints at speeds of 21 ISO ppm (black) and 11 ISO ppm (colour)1
Reload paper less often — large 250-sheet capacity
Efficient — powerful performance packed in a compact, space-saving printer
Save time and paper — 35-page Auto Document Feeder and auto 2-sided printing
Easy navigation and control — intuitive 2.7" colour touchscreen LCD
Ultimate wireless connectivity plus Ethernet — easy iPad®, iPhone®, Android™ tablet and smartphone printing2; includes Wi-Fi Direct®3 for network-free printing
Convenient — Optional high-capacity XL ink cartridges let you replace ink less often
| PRINTER | |
|---|---|
| PRODUCT NAME | WorkForce Pro WF-3825 |
| PRODUCT CODE | C11CJ07502 |
| PRINTING METHOD | On-demand Inkjet (piezoelectric) |
| NOZZLE CONFIGURATION | 800 nozzles Black, 256 nozzles each colour (Cyan, Yellow, Magenta) |
| MINIMUM INK DROPLET VOLUME | 3.8 Picolitres |
| RESOLUTION | |
|---|---|
| 4800 x 2400 dpi with (with Variable Sized Droplet Technology) |
| PRINT SPEED | |
|---|---|
| BLACK TEXT A4 (Normal) | 21.0 ISO ppm1 |
| COLOUR TEXT A4 (Normal) | 11.0 ISO ppm1 |
| BLACK - 2 - SIDED PRINTING | 12.0 ISO ppm1 |
| COLOUR - 2 - SIDED PRINTING | 7.0 ISO ppm1 |
| PAPER HANDLING | |
|---|---|
| PAPER FEED METHOD | Friction feed with paper feeder and automatic document feeder |
| PAPER SIZES | A4, A5, B5, B6, A6, Legal, 13 x 18cm, 10 x 15cm, 13 x 18cm, 20 x 25cm Envelopes: C6, No 10, DL |
| PAPER HOLD CAPACITY | Paper tray input capacity: 1 x 250 sheet cassette, A4 Plain paper (80g/m2) |
| DOUBLE-SIDED PRINTING | Yes (internal) |
| BORDERLESS PRINTING | Yes |
| *True BorderFree™ printing is available for the following media sizes: 4" x 6", 5" x 7" and A4. Media types recommended : Premium Glossy Photo paper A4, 4" x 6" and 5" x 7", Matte Paper - Heavyweight. BorderFree prints are media dependent. |
|
| MONTHLY DUTY CYCLE | Up to 1,300 pages recommended / max 26,000 pages per month 3 |
| SCANNER | |
|---|---|
| SCANNER TYPE | A4 Flatbed colour image scanner |
| DOCUMENT SIZE | Up to A4 |
| PIXEL DEPTH | Input 48bits / output 24bits |
| SCANNING RESOLUTION | 1200 x 2400dpi |
| OPTICAL CHARACTER RECOGNITION SOFTWARE (OCR) | Yes |
| COPY FUNCTION | |
|---|---|
| COPY SPEED BLACK TEXT NORMAL (A4) | 19.0 ISO ipm1 |
| COPY SPEED COLOUR TEXT NORMAL (A4) | 9.0 ISO ipm1 |
| REDUCTION/ENLARGEMENT | 25-400% |
| FAX - TRANSMISSION & RECEPTION | |
|---|---|
| TYPE | Colour and mono support |
| LINES | PSTN (general phone lines) |
| TRANSMISSION SPEED | Up to 33.6kbs (approx. 3 secs per page) |
| SPEED DIAL | Up to 100 Names & Numbers |
| MEMORY | Up to 180 pages (ITU-T No.1 chart) |
| FAX RESOLUTION (MONO) | Standard (8pels/mm x 3.85lines/mm), Fine (8pels/mm x 7.7lines/mm), Super Fine (8pels/mm x 15.4lines/mm), Ultra Fine (16pels/mm x 15.4lines/mm), Photo (8pels/mm x 7.7lines/mm) |
| FAX RESOLUTION (COLOUR) | Fine (200x200), Photo (200x200 with error diffusion) |
| ERROR CORRECTION MODE | CCITU/ITU Group3 fax with Error Correction Mode |
| PC FAX* Windows only | Yes |
| GROUP DIAL | Yes (up to 99 groups) |
| BROADCAST FAX | Yes (mono only) |
| AUTO REDIAL | Yes |
| AUTOMATIC DOCUMENT FEEDER FUNCTION | |
|---|---|
| MAXIMUM DOCUMENT SIZE | A4 |
| PAPER TYPES SUPPORTED | Plain paper 64~95g/m2 |
| CAPACITY | 35 pages (80g/m2) or 3.85 mm (Legal, Letter,A4) |
| GENERAL | |
|---|---|
| WHAT'S IN THE BOX | - WorkForce Pro WF-3825™ All-in-One Printer - Instruction manual - CD-ROM for product setup - Power cord - USB cable and Fax cable not included (Optional extra) - Initial ink cartridges: Black, Cyan, Magenta, & Yellow |
| PRODUCT DIMENSIONS | 425mm (W) x 379mm (D) x 249mm (H) |
| WEIGHT | 8.8kg |
| OPERATING SYSTEMS | |
|---|---|
| PRINTER DRIVERS* | Windows® XP SP3 /XP Professional x64 Edition SP2 or later/ Vista/7/8/8.1/10/11, Windows Server 2003 SP2 or later/2003 R2/ 2008/2008 R2/2012/2012 R2,2016,2019 Mac® OS 10.6.8 or later* |
| * Drivers if available are downloadable from Epson Support | |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| RATED VOLTAGE | AC 100 ~ 240V |
| RATED FREQUENCY | 50 ~ 60Hz |
| POWER CONSUMPTION | Approx. 15W Standalone copying (ISO/IEC 24712) Approx 1.2W (Sleep Mode) |
| NOISE LEVEL | |
|---|---|
| NOISE LEVEL* | LwAd B(A) : 6.8 LpAm dB(A): 53db |
| * According to ISO7779 Pattern with Plain Paper | |
| INTERFACES | |
|---|---|
| CONNECTIVITY | High–Speed USB — Compatible with the USB 2.0 Specification. |
| MOBILE PRINTING | Epson Connect (Email Print + Epson iPrint) AirPrint Scan to Cloud Remote Print Driver |
| NETWORKING | 802.11b/g/n Wi-Fi, Wi-Fi Direct® 10-Base-T, 100 Base-TX Ethernet |
| LCD SCREEN | 2.7" Touchscreen LCD |
| CARD SLOTS | |
|---|---|
| Built in | USB Host |
| PRINTER SOFTWARE | |
|---|---|
| SOFTWARE TOOLS* | Epson Event Manager Epson Easy Photo Print Online Guide (administrator guide not bundled) PC FAX |
| *All software for MAC not on CD, downloadable from Epson Support | |
| WARRANTY | |
|---|---|
| 12 months return to base | Standard |
| Optional Additional 2 Year Warranty | 2YWF3825 |
| WARRANTY DETAILS | Epson Warranty |
| INK CARTRIDGES & YIELDS | |
|---|---|
| STANDARD CAPACITY INK CARTRIDGES | 812 Black, 812 Cyan, 812 Magenta, 812 Yellow |
| HIGH CAPACITY INK CARTRIDGES | 812XL Black, 812XL Cyan, 812XL Magenta, 812XL Yellow |
| STANDARD CAPACITY YIELD2 | Approx. Black - 350 pages, Composite Colour - 300 pages |
| HIGH CAPACITY YIELD2 | Approx. Black - 1100 pages, Composite Colour - 1100 pages |
| Usage Conditions | |
|---|---|
| Epson products are designed and made to give highly reliable use and long life when used according to its specifications. With any system, product or device used in situations where human life may be involved or at risk, Epson advises that you should take all necessary steps to ensure the suitability of your Epson product for inclusion in your system, and recommends that you include fail-safe procedures and redundancy support or backup equipment in your system, to maintain the maximum safety margin and optimum system reliability. Examples include but are not limited to – do not interfere with any electrical components within the device, do not use items supplied with the product for purposes other than as intended by Epson (ie mains cords, inks, CDs, plastic wrapping) and do not make modifications to the product. This printer is designed to function only with genuine Epson ink cartridges and not with third party ink cartridges. The printer may not function properly or at all if you use third party ink cartridges. |
| SKU | C11CJ07502 |
| Barcode # | 9314020632624 |
| Brand | EPSON |
| Shipping Weight | 10.0000kg |
| Shipping Width | 0.470m |
| Shipping Height | 0.320m |
| Shipping Length | 0.440m |
| Shipping Cubic | 0.066176000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
Epson EcoTank Pro ET-5800 A4 Ink Tank Multifunction Printer Duplex ADF WiFi Network Fax
$1,057.00 $1,299.00
Seller






