- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HP CB 14A G5 - BU IDS UMA A4 - 9120C / 4GB/ 32GeMMC / 14 FHD AG LED SVA/1/1/0
- AMD A4-9120C APU with Radeon™ R4 Graphics (1.6 GHz base clock, up to 2.4 GHz max boost clock, 1 MB cache, 2 cores)
- Chrome OS™ 64
- 14" diagonal FHD IPS anti-glare LED-backlit, 220 cd/m², 67% sRGB (1920 x 1080)
- 4 GB DDR4-1866 SDRAM
- 32 GB eMMC
Features
Speed through your day
Launch more apps, quickly browse the web, and manage battery power with the latest AMD processors[1], 4 GB memory, and up to 64 GB eMMC storage[2]. Connect in large spaces with 2x2 802.11ac[3] and MIMO[4] wireless. Charge your device and add accessories with USB-C™.
Durable with a modern aesthetic
Deploy a sleek Chromebook™ that’s just <19mm thin[5] and still stands up to daily wear and tear with a durable 180° hinge. It also undergoes MIL-STD 810G[6] and IP 41[7] testing.
Built-in interactivity
Collaborate across the room and the world with an optional FHD IPS touchscreen[2], 180° hinge that lies completely flat, wide-angle HD webcam, dual mic, and access to Google Meetings[8]. See clearly in dark rooms with the optional backlit keyboard.[2]
(7EW16PA)
Specifications
| Battery | HP Long Life 2-cell, 47.36 Wh Li-ion polymer |
| Camera | 720p HD camera |
| Card Reader | 1 multi-format digital media reader - Supports SD, SDHC, SDXC. |
| Chipset | Chipset is integrated with processor |
| Dimensions | 33.7 x 22.6 x 1.83 cm |
| Display | 14" diagonal FHD IPS anti-glare LED-backlit, 220 cd/m², 67% sRGB (1920 x 1080) |
| Extra | |
| Graphics | AMD Radeon™ R4 Graphics Integrated |
| LAN | |
| Memory | 4 GB DDR4-1866 SDRAM |
| Optical Drive | |
| OS | Chrome OS™ 64 |
| Ports | 2 USB 3.1 Type-C™ Gen 1 (Power delivery, DisplayPort™); 2 USB 2.0; 1 Stereo headphone/microphone combo jack |
| Processor | AMD A4-9120C APU with Radeon™ R4 Graphics (1.6 GHz base clock, up to 2.4 GHz max boost clock, 1 MB cache, 2 cores) |
| Product Family | HP |
| Screen Size | 14" diagonal FHD IPS anti-glare LED-backlit, 220 cd/m², 67% sRGB (1920 x 1080) |
| Storage Capacity | 32 GB eMMC |
| Storage Type | 32 GB eMMC |
| Touch | No |
| Warranty | 1 year standard parts and labor limited warranty (1-1-0), depending on country (upgrades available). 1 year limited warranty on primary battery. |
| Warranty Upgrade Options | |
| Weight | Starting at 1.57 kg |
| Wireless | Qualcomm® Wireless-AC 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi® and Bluetooth® 4.2 Combo, non-vPro™ |
| SKU | 7EW16PA |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4E4PT
$2,937.00 $3,584.90
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 7-255U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M7PT
$2,767.00 $3,298.90
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M3PT
$2,598.00 $2,957.91





