- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(408H5PA)
Built-in Devices
| Finger Print Reader | No |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Battery Information
| Number of Cells | 2-cell |
| Maximum Battery Run Time | 12.50 Hours |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 SuperSpeed USB Type-C® 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4) |
Memory
| Total Installed System Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
Operating System
| Operating System | Chrome OS |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Chrome OS |
Miscellaneous
| Application/Usage | Cloud Computing |
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
| Miracast Technology | |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE | |
| EU WEEE | |
| TCO | |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Storage
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Optical Drive Type | No |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.34 kg |
| Height | 18.80 mm |
| Width | 295 mm |
| Depth | 205.3 mm |
| Rugged | Yes |
Processor
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | N4500 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Maximum Turbo Speed | 2.80 GHz |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 29.5 cm (11.6") |
| Screen Mode | HD |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
General Information
| Product Type | Chromebook |
| Manufacturer Part Number | 408H5PA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | Chromebook 11 G9 Education Edition |
| Product Line | Chromebook |
| Product Series | 11 G9 EE |
| Brand Name | HP |
| SKU | 408H5PA |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 1.9000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





