You Might Want To Add
HP CF214X 14X High Yield Black Original Laser
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HP LaserJet Enterprise M712xh Monochrome Duplex Laser Printer - Up to 41 ppm print speed - Up to 1200 x 1200 dpi print quality - 2x Hi-Speed USB 2.0, 1x Hi-Speed USB 2.0 Device, 1x Gigabit Ethernet 10/100/1000 Base-T, 1x High-Speed USB 2.0 Easy Access Walkup Port, 1x Hardware Integration Pocket (HIP)
(CF238A)
| General Information | |
| Product Name | HP LaserJet Enterprise 700 M712xh |
| Manufacturer Part Number | CF238A#BGJ |
| Product Line | LaserJet |
| Product Series | 700 |
| Product Model | M712XH |
| Product Type | Laser Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 41 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| USB Direct Printing | Yes |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Number of Input / Multipurpose Trays Installed | 4 |
| Standard Input Media Capacity | 1100 sheets |
| Memory | |
| Maximum Memory Supported | 1 GB |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 100000 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Color | White
Gray |
| SKU | CF238A |
| Barcode # | 886112999780 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 50.0000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





