- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
LaserJet Pro 4001dn Mono Printer is built for maximum productivity for small teams made up of 10 or less people. Step up your workflow by printing up to 42 ppm in black with a resolution of 1200 x 1200 dpi for fine lines. Print up to 80,000 pages every month. One tray has a handling input of 100 sheets while the other handles 250 sheets. Minimize excessive paper use with automatic, two-sided printing. Easily read and select options using two-line, backlit LCD. Shortcuts with HP Smart app simplify printing steps. HP Web Jetadmin allows easy setup from wherever you work. Cloud connectivity gives your IT team visibility. Smart Admin Dashboard lets you access your printer from a single dashboard. Wolf Pro Security provides preconfigured settings. Optional HP JetAdvantage Security Manager sets policies and validates settings universally. Connect printer using USB 2.0 cord (not included). Printer includes a preinstalled, HP Black Original LaserJet Toner Cartridge.
HP LaserJet Pro 4001 4001dn Desktop Laser Printer - Monochrome - 63 ppm Mono - 4800 x 600 dpi Print - Automatic Duplex Print - 350 Sheets Input - Ethernet - HP Smart App, Apple AirPrint, Mopria - 80000 Pages Duty Cycle - Plain Paper Print - Gigabit Ethernet - USB
HP LaserJet Pro 4001dn A4 Mono Laser Printer
- Print Speed (Mono): Up to 41~50 ppm - First Page Out: As Fast as 6.1s
- Resolution: Up to 600 x 600 DPI, 1200 x 1200 DPI
- Print Technology: Laser
- Display: LED - Processor Speed: 1200 MHz
- Connectivity: Ethernet + USB 2.0
| · A4 Black and White Laser Printer, Perfect For Business |
| · Print, Duplex |
| · Dynamic Security enabled printer |
| · Prints up to 42/40 ppm (LTR/A4) |
| · USB, Ethernet Connectivity |
HP LaserJet Pro 4001dn Printer
Compact design with groundbreaking performance. High-speed, double-sided printing at up to 42 ppm.
Manage your printers with the powerful Web Jetadmin or connect your printers to the cloud with an HP account. Intuitive management tools help you set up your printers, onboard users, track toner levels, ensure security, and much more.
Centralize print management for your enterprise. HP Web Jetadmin makes it easy with its suite of features.
(2Z600F)
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Processor & Chipset
| Processor Speed | 1.20 GHz |
Reliability
| Duty Cycle | 80000 |
Memory
| Maximum Memory Supported | 256 MB |
| Standard Memory | 256 MB |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Energy Star | Yes |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
| 230 V AC | |
| Power Source | AC Supply |
Technical Information
| Duplex Printing | Automatic |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 63 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology | HP Smart App |
| Mopria | |
| Apple AirPrint | |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 600 |
Media Types & Handling
| Media Size | Letter |
| A4 | |
| 127 mm x 355.60 mm | |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 350 Sheets |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8.56 kg |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 216 mm |
| Width | 381 mm |
| Depth | 357 mm |
| Product Color | White |
General Information
| Product Type | Laser Printer |
| Manufacturer Part Number | 2Z600F |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 4001dn |
| Product Name | LaserJet Pro 4001dn Printer |
| Product Line | LaserJet Pro |
| Product Series | 4001 |
| Brand Name | HP |
| SKU | 2Z600F |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 8.5600kg |
12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





