BenQ 32" 144Hz 4K UHD 95% P3 HDR10 IPS Designer Monitor w/ Thunderbolt 4 PD3226G
$1,950.00 $2,089.00

HP Z32K G3 31.5" IPS,16:9,350N,3840X2160 UHD 4K,2000:1, 5MS,USB-TYPE C,DP, HDMI,RJ45,HA See ultimate potential before it’s real with the ultra-powerful HP Z32k G3 4K UBS-C Display. Driven by Thunderbolt™ 4, experience CAD drawings and product renders in tangible, lifelike detail with IPS Black and 4K clarity. Power users who require he highest resolutions, brightest screens, and widest color gamuts HP has to offer, plus maximum connectivity. CRT and TFT monitors designed to deliver picture perfection to the most demanding of users. HP works closely with many component and monitor suppliers to ensure every model meets user needs for image brightness, contrast, focus, purity, convergence and geometry. All HP Business monitors are compliant with the main environmental standards, such as MPR-II, TCO '99. The Power to Make it Real See ultimate potential before it’s real with the ultra-powerful and stunningly precise, HP Z32k G3 4K UBS-C Display. Powered by the uncompromising capabilities of Thunderbolt™ 4, experience anything from CAD drawings to product renders in tangible, lifelike detail with IPS Black technology and 4K resolution. See ultimate potential before it’s real with the ultra-powerful HP Z32k G3 4K UBS-C Display. Driven by Thunderbolt™ 4, experience CAD drawings and product renders in tangible, lifelike detail with IPS Black and 4K clarity. Features 19- to 30-inch diagonal traditional or wide-aspect screens. DisplayPort, HDMI, DVI, S-Video, Component and Composite Video inputs (varies by monitor) Integrated USB for easy peripheral connectivity Wide viewing angles, adjustable height, tilt, swivel and pivot rotation View every detail as if it's true-to-life with captivating contrast on this 4K[1], 80 cm (31.5 inch) diagonal screen. Through IPS Black technology, dive into deeper, richer hues with twice the contrast of a traditional IPS panel. Combined with VESA Display HDR™ 400, 98% P3, and accurate color, what you see on screen rivals reality. Transform your desk into a productivity powerhouse with this Thunderbolt™ 4 display[2]. Through a single cable, drive 4K resolution at 60 Hz, daisy chaining support for a second 4K monitor, 100W charging, as well as high speed data and internet[3]—without compromising an ounce of speed. The HP Z32k G3 4K USB-C Display contains 85% recycled plastics and 5% ocean-bound plastics[5], while the stand contains 90% recycled aluminum to reduce the amount of raw materials we use. It’s all part of our commitment to help slow climate change and protect our world. With intelligent controls, you can get to working quickly and multi-tasking efficiently. Instantly wake your display and PC with Single Power On[4], and multi-task between two devices by simply using the built-in KVM switch to control both with just a single keyboard and mouse. View every detail as if it's true-to-life with captivating color contrast on this precise 4K[1], 80 cm (31.5 inch) diagonal display. Through the cutting-edge IPS Black panel, dive into deeper shadows and richer hues with twice the contrast of a traditional IPS panel. Combined with VESA Display HDR™ 400, wide 98% P3 color gamut, and ultimate color accuracy, what you see on screen rivals reality. Transform your desk into a productivity powerhouse with this Thunderbolt™ 4 display[2]. Through a single cable, drive 4K resolution at 60Hz, daisy chaining support for a second 4K monitor, as well as high speed data and internet[3]—all while charging your device up to 100W—without compromising an ounce of speed. Designed with intelligent controls, this display gets you working quickly and multi-tasking efficiently. Instantly wake your display and PC with Single Power On[4]. And when you're multi-tasking between two devices, simply use the built-in KVM switch to control both with just a single keyboard and mouse. To help conserve natural resources, reduce waste sent to landfills, and lower energy consumption, we use recycled materials in our monitors. The HP Z32k G3 4K USB-C Display contains 85% recycled plastics and 5% ocean-bound plastics[5], while the stand contains 90% recycled aluminum to reduce the amount of raw materials we use. It’s all part of our commitment to help slow climate change and protect our world.
(50U19AA)
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Color Gamut | 98% P3 |
| 100% sRGB |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 50U19AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | Z32k G3 |
| Product Name | Z32k G3 4K USB-C Display |
| Brand Name | HP |
| Features | sRGB |
| High Dynamic Range (HDR) 400 | |
| Viewable Screen Size | 80 cm (31.5") |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Number of Screens | 1 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Black Technology |
| Screen Size Class | 812.80 mm |
| SKU | 50U19AA |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 13.7000kg |
Manufacturer Warranty
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
$1,950.00 $2,089.00
$1,437.00 $1,699.00