Kyocera ECOSYS M6630cidn Colour Laser A4 Multifunction Printer 30ppm Duplex ADF Network Fax is discontinued.
The below option is the replacement/alternative model:
ECOSYS M6630CIDN - A4 COLOUR MFP - PRINT/COPY/SCAN/FAX (30PPM)
This new A4 colour MFP is designed specifically for medium and large-sized work groups, offering both reliability and fast output speeds in both colour and b/w and now complying with the newest environmental standards. The convenient touch panels provide simple, direct access to the multifunctionals’ numerous functions. What’s more, dedicated program keys and KYOCERA’s open solution platform HyPAS can help further optimize your document workflow. And for your bottom line it offers you an attractive TCO.
(1102TZ3AS1)
Fax
| Fax Color | Colour |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Copier
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Colour |
Media Types & Handling
| Media Size | A5 - 147.32 mm x 210.82 mm |
| Folio - 210.06 mm x 330.20 mm | |
| Custom Size - 148 mm x 356 mm | |
| 105 mm x 148 mm | |
| Legal - 215.90 mm x 355.60 mm | |
| Universal | |
| Letter - 215.90 mm x 279.40 mm | |
| A6 - 104.14 mm x 147.32 mm | |
| 70 mm x 148 mm | |
| B5 - 175.26 mm x 248.92 mm | |
| B6 - 124.46 mm x 175.26 mm | |
| 210 mm x 297 mm | |
| Media Handling | 1 x Output Bin - 250 Sheet Capacity |
| 1 x Duplex Automatic Document Feeder - 70 Sheet Capacity | |
| 1 x Multipurpose Tray - 100 Sheet Capacity | |
| 1 x Cassette - 250 Sheet Capacity | |
| Media Type | ID Card |
| Photo Paper | |
| Plain Paper | |
| Standard Input Media Capacity | 350 sheets |
Display & Graphics
| Screen Size | 17.8 cm (7") |
| Touchscreen | Yes |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC Supply |
Scanner
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Colour |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 35.40 kg |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 616 mm |
| Width | 475 mm |
| Depth | 558 mm |
Technical Information
| Duplex Printing | Automatic |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 30 |
| Print Color Capability | Colour |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
General Information
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Manufacturer Part Number | 1102TZ3AS1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kyocera.com.sg |
| Manufacturer | Kyocera Corporation |
| Product Model | M6630cidn |
| Product Name | Ecosys M6630cidn Laser Multifunction Printer |
| Product Line | Ecosys |
| Brand Name | Kyocera |
| SKU | 1102TZ3AS1 |
| Barcode # | 632983053928 |
| Brand | KYOCERA |
| Shipping Weight | 48.0000kg |
| Shipping Width | 0.700m |
| Shipping Height | 0.600m |
| Shipping Length | 0.830m |
| Shipping Cubic | 0.348600000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






