Kyocera ECOSYS P5026cdn Colour Laser A4 Printer 26ppm Duplex Network is discontinued.
The below option is the replacement/alternative model:
ECOSYS P5026CDN A4 26PPM COLOUR LASER PRINTER
Speed up your office with this new ECOSYS P5026cdn A4 colour printing device. The high-performance print controller, with its 800 MHz CPU, achieves brilliant colour printout results in no time. Moreover, it comes up with a short warm-up phase and reduces the time-till-first-page printing to 9.5/10.5 seconds for b/w and colour. For even more productivity, the device provides USB and LAN and offers mobile printing support for professional and easy output of your documents – ideal for optimised and rapid office tasks.
(1102RC3AS0)
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Memory
| Maximum Memory Supported | 512 MB |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
Processor & Chipset
| Processor Speed | 800 MHz |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC Supply |
Media Types & Handling
| Media Size | 70 mm x 148 mm |
| Universal | |
| A5 - 147.32 mm x 210.82 mm | |
| B6 - 114.30 mm x 161.80 mm | |
| A6 - 104.14 mm x 147.32 mm | |
| 105 mm x 148 mm | |
| Legal - 215.90 mm x 355.60 mm | |
| A4 - 210.82 mm x 297.18 mm | |
| B5 - 175.26 mm x 248.92 mm | |
| Letter - 215.90 mm x 279.40 mm | |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 300 Sheets |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 21 kg |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 329 mm |
| Width | 410 mm |
| Depth | 410 mm |
Technical Information
| Duplex Printing | Automatic |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 26 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 26 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Print Color Capability | Colour |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 9600 x 600 |
General Information
| Product Type | Laser Printer |
| Manufacturer Part Number | 1102RC3AS0 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kyocera.com.sg |
| Manufacturer | Kyocera Corporation |
| Product Model | P5026cdn |
| Product Name | ECOSYS P5026cdn Laser Printer |
| Product Line | Ecosys |
| Brand Name | Kyocera |
| SKU | 1102RC3AS0 |
| Barcode # | 632983036648 |
| Brand | KYOCERA |
| Shipping Weight | 36.0000kg |
| Shipping Width | 0.580m |
| Shipping Height | 0.620m |
| Shipping Length | 0.570m |
| Shipping Cubic | 0.204972000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Year Onsite
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






