- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
SNOM-D3054 Line IP Phone.
Hi-Res display with backlight, PoE
The D305 is a professional phone with a high-resolution display that maintains the excellent cost-performance ratio expected from this range of Snom telephones. The D305 represents the quality of German engineering, built to the highest standards to ensure long life. It provides businesses with a flexible SIP telephone that will not need to be replaced every few years.
The D305 includes Snom’s new and improved audio architecture that has been perfected after many years of research and development. It is designed to deliver the functionality that today’s business users require, supporting four SIP identities and boasting a backlit, high-resolution display for excellent screen visibility. It can be used as a desk phone – its gently inclined, European-style keyboard ideal for easy dialing with minimal impact on the user’s hand – or it can be wall mounted for use in common areas. The D305 features Snom’s unique sensor hook switch designed for durability and reduced wear, ensuring a long product life even when the phone is used extensively and over long periods of time.
(SNOM-D305)
| • | HD wideband audio | |
| • | Sensor hook switch | |
| • | 4 line backlit display | |
| • | 4 context sensitive keys | |
| • | 5 configurable function keys with LEDs | |
| • | 4 SIP identities | |
| • | Desk or wall mounting | |
| Features | |
| • | 4 SIP identities / accounts |
| • | XML browser |
| • | Call lists for dialed, received, missed calls |
| • | Local directory with 1000 entries |
| • | Multiple language support |
| • | DTMF in-band / out-of-band / SIP-INFO |
| • | Interoperable with all major IP PBX platforms |
| Audio | |
| Codecs: | |
| • | G.711 A-law, µ-law |
| • | G.722 (wideband) |
| • | G.726, G.729AB, GSM 6.10 (FR) |
| • | Built-in assignable ringtones |
| • | Comfort Noise Generator (CNG) |
| • | Voice Activity Detection (VAD) |
| Security | |
| • | 802.1X Authentication and EAPOL |
| • | Transport layer security (TLS) |
| • | SRTP (RFC3711), SIPS, RTCP |
| • | HTTPS server/client |
| • | Password-protected web interface |
| • | VLAN (IEEE 802.1Q) |
| • | LLDP-MED, RTCP-XR |
| Phone Features | |
| • | Dimensions (approx.): 185x200x120 mm (LxWxH) |
| • | Weight (approx.): approx. 720g |
| • | Input voltage: 5V DC (SELV) |
| • | Power supply: PoE or 5V DC power adapter |
| • | Handset: 4P4C connector |
| • | Headset: 4P4C connector |
| • | Hearing aid compatible (HAC) handset |
| • | Ambient temperature: 0°C to 35°C (32°F to 95°F) |
| • | Storage temperature: -10°C to 45°C (14°F to 113°F) |
| • | Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
| SKU | SNOM-D305 |
| Barcode # | 811819012029 |
| Brand | SNOM |
| Shipping Weight | 2.5000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.330m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.009075000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





