- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
CABLE - RS232: DB9 FEMALE CONNECTOR 9 FT.(2.8M) COILED POWER PIN 9 TXD ON 2 TRUE CONVERTER -30C Description: Cable provides ±12V signaling (RS232C) needed by some older PLC that may not support TTL signalling. Rated to -30ºC for freezer environment use. Able to charge a fully depleted battery in about 5 hours if host provides 1A current or about 10.5 hours if host provides 500 maH current. Coiled cable is 9 feet long when extended and is about 5 feet long when un-extended.
(CBA-RF3-C09ZAR)
Physical Characteristics
| Cord Length | 2.74 m |
Power Description
| Voltage Rating | 12 V DC |
| Current Rating | 1 A |
General Information
| Product Type | Data/Power Cord |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | Data/Power Cord |
| Brand Name | Zebra |
Miscellaneous
| Compatibility |
Zebra Scanners:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| TAA Compliant | No |
Technical Information
| Device Supported | Bar Code Scanner |
| First End Connector Type | DB-9 |
| First End Connector Detail | 1 x 9-pin DB-9 Female |
| SKU | CBA-RF3-C09ZAR |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





