Don't pay: $177.00
$137.00
SAVE $40.00 (23%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
TC7X 4620 MAH LI-ION BATTERY TC7X 4620 MAH LI-ION Power Precision Battery Single Pack Recommended for use in TC70/TC75series only.- If used in TC70x/TC75x/TC72/TC77battery will not give an accuratereading of the capacity or the state ofhealth. For all charge levels the batterycapacity indicator will read 50% (seePMB 2863). Designed, manufactured & tested tomeet rigorous controls & standards Premium-grade cells with highercapacity & longer life cycle Designed to help preventovercharging & electrical shock Works with Zebra's high-end performance products.
(BTRY-TC7X-46MAH-01)
Miscellaneous
| Compatibility | Zebra TC7X Touch Computer Series |
General Information
| Product Type | Battery |
| Manufacturer Part Number | BTRY-TC7X-46MAH-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | Battery |
| Brand Name | Zebra |
Battery Information
| Application/Usage | Handheld Device |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Capacity | 4620 mAh |
| Battery Rechargeable | Yes |
| SKU | BTRY-TC7X-46MAH-01 |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.140m |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





