- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Stock up on your Brother printer ink for home or office today with the Brother LC-40BK Black Ink Cartridge.
Compatible
The Brother LC-40BK ink is suitable for a wide range of Brother printers including the DCP-J525W/J725DW/J925DW MFC-J430W/J432W/J625DW/J825DW.
Long Lasting
You can count on getting your money’s worth with the LC-40BK ink - which can last for up to 300 A4 pages.
(LC-40BK)
Brother LC-40 Ink Cartridges can help to deliver sharp, high quality printouts from your Brother printer. This ink is part of the Brother Innobella range that complements the matching paper and is specially designed to produce smudge free pages.
- This cartridge can be known by the manufacturer's code, LC40BK.
- It has an estimated page yield of 300 pages.
- The compatible Brother machines are as follows: DCP-J525W, J725DW, J925DW, MFC-J430W, J432W, J625DW and J825DW.
- This cartridge contains black ink.
- Drop off your used ink and toner cartridges at any Officeworks store for recycling through the Cartridges 4 Planet Ark program which guarantees zero waste to landfill.
| Barcode (GTIN) | 4977766703222 |
|---|---|
| Product Type | Ink |
| Brand | Brother |
| Model | LC-40BK |
| Cartridge Number | Brother LC-40BK |
| Cartridge Ink Colours | Black |
| Compatible Printers | Brother DCP-J525W, Brother DCP-J725DW, Brother DCP-J925DW, Brother MFC-J430W, Brother MFC-J432W, Brother MFC-J625DW, Brother MFC-J825DW |
| SKU | LC-40BK |
| Barcode # | 4977766703222 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 0.0650kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.025m |
| Shipping Cubic | 0.000315000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





