- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
For all your colour printing needs, you can't go past the Brother Colour Value Pack. Containing 1 cyan and 1 magenta cartridge, they consistently deliver superior print quality, fade resistant colour and much higher page yields. And they're easy to install and remove. Talk about great all ...
-Brother Ink Value Pack
-Cyan, Magenta, Yellow
-Approx 300 page yield per cartridge
(LC-40C)
Brother LC-40 Ink Cartridges can help to deliver sharp, high quality printouts from your Brother printer. This ink is part of the Brother Innobella range that complements the matching paper and is specially designed to produce smudge free pages.
- This cartridge can be known by the manufacturer's code, LC40C.
- It has an estimated page yield of 300 pages.
- The compatible Brother machines are as follows: DCP-J525W, J725DW, J925DW, MFC-J430W, J432W, J625DW and J825DW.
- This cartridge contains cyan ink.
- Drop off your used ink and toner cartridges at any Officeworks store for recycling through the Cartridges 4 Planet Ark program which guarantees zero waste to landfill.
Specifications
| Manufacturer | : | Brother |
| Model | : | LC40C |
| Technology | : | Ink Cartridges |
| No. Cartridges | : | 1 |
| Attributes | : | Cyan |
| Capacity | : | Standard Yield |
| Maximum yield | : | 300 pages |
| Manufacture Type | : | Genuine |
| Compatible Printers | : |
|
| Product Description: | : |
|
| SKU | LC-40C |
| Barcode # | 4977766703239 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 0.0650kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.025m |
| Shipping Cubic | 0.000315000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





