- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Brother TN-1070 Black Toner Cartridge
This is a genuine Brother TN-1070 Black Toner Cartridge - it has been designed to work with a range of Brother printers, details of which are provided below. This laser toner cartridge will print around 1,000 A4 pages at 5% coverage.
Additional Information
Additional Information
| Model Number | DPC1510, HL1110, MFC1810 |
| Make of Printer | Brother |
| Printer Series | DPC, HL, MFC |
| Code | TN-1070 |
(TN-1070)
This Brother TN-1070 Toner Cartridge can be used with your Brother printer and is easy to install so you can do it yourself. It's designed to produce clear, vibrant and defined monochrome documents.
- This cartridge can be known by the manufacturer's code, TN-1070.
- It has an estimated page yield of 1,000 pages.
- It's compatible for use with the following Brother machines: HL 1110, DCP 1510, MFC 1810 and HL 1210W.
- This pack contains 1 black toner cartridge.
- Drop off your used ink and toner cartridges at any Officeworks store for recycling through the Cartridges 4 Planet Ark program which guarantees zero waste to landfill.
| Barcode (GTIN) | 4977766721240 |
|---|---|
| Product Type | Toner |
| Brand | Brother |
| Model | TN-1070 |
| Cartridge Number | Brother TN-1070 |
| Cartridge Ink Colours | Black |
| Manufacturers Express Warranty (months) | 12 |
| SKU | TN-1070 |
| Barcode # | 4977766721240 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 0.4700kg |
| Shipping Width | 0.350m |
| Shipping Height | 0.145m |
| Shipping Length | 0.105m |
| Shipping Cubic | 0.005329000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





